Vejr
Glat føre og snekaos skaber problemer på vejene – flere færdselsuheld på E45
Randers og omegn vågnede mandag morgen til snekaos og glatte veje.
Østjyllands Politi oplyser, at flere færdselsuheld er sket på motorvejen E45 mellem Aarhus og Randers som følge af det voldsomme vintervejr. Politiet opfordrer bilister til at være ekstra forsigtige, da mange veje i Østjylland er farlige at færdes på.
10 cm sne og glat føre
I løbet af natten er der faldet omkring 10 centimeter sne i Randers-området, som efterfølgende er blevet slået over i regn. Dette kan skabe et isglat lag på vejbanerne, og vindens kraftige pust har gjort situationen endnu mere udfordrende for trafikanterne.
Meteorologerne har advaret om, at sneen kombineret med regn og vind opfylder kriterierne for farligt føre, og det mærkes tydeligt på vejnettet. Østjyllands Politi opfordrer alle til at tage forholdsregler, hvis de skal ud at køre i dag.
Politiets opfordring til bilister
“Der er meget glat føre flere steder i Østjylland. Kør hjemmefra i god tid og hold god afstand til andre biler,” lyder det fra politiet. De understreger desuden vigtigheden af, at man sikrer, at bilen er klædt på til vintervejr: “Har du sommerdæk på bilen, så kør ikke ud.”
Flere bilister på E45 har allerede fået en ubehagelig start på dagen, da de er endt i uheld. Det understreger vigtigheden af at tage situationen alvorligt.
Kilde: Østjyllands Politi