Forbruger
Memphis Mansion åbner Horror-udstilling i efterårsferien
I efterårsferien byder Memphis Mansion i Randers på en skræmmende oplevelse for gyserfans og nysgerrige sjæle, når de præsenterer en helt særlig horror-udstilling.
Udstillingen er skabt i samarbejde med Benny Ray, som for mange er kendt for sine imponerende Star Wars-samlinger. Denne gang dykker han dog ned i en helt anden genre: Gyserfilm!
Fra Star War til gys
Benny Ray er ikke blot Star Wars-entusiast, men også en stor gyserfilmfan. For første gang viser han sin private samling af gyserrelaterede figurer frem for offentligheden. Blandt de mange figurer er der en iøjnefaldende figur af Ash fra Army of Darkness (Evil Dead 3) i fuld størrelse, som med garanti vil imponere og skræmme de besøgende. “Jeg har jo udstillet på Memphis Mansion flere gange,” fortæller Benny Ray. “Tidligere har det været med Star Wars og science fiction som tema, men nu da vi også laver spøgelseshus her til Halloween, er det meget passende med lidt gys.”
Ikoner fra gyserverdenen
Ud over Ash-figuren vil udstillingen også præsentere ikoner fra gyserverdenen som Freddy Krueger, Jason Voorhees og Michael Myers. Benny Ray tilføjer, at dette blot er begyndelsen: “Vi starter i det små med nogle af mine egne figurer og måske lidt lånte effekter, men bliver det en succes, kan det jo være, der skal udvides til næste år.”
Foto: Benny Ray
Stort Halloween-tema
Udstillingen er en del af Memphis Mansions Halloween-tema, som løber fra den 12. til 20. oktober, hvor der også vil være masser af sjove aktiviteter for hele familien. For de modige vil horror-udstillingen med Benny Rays figurer uden tvivl være et af højdepunkterne i efterårsferien.
Besøg Memphis Mansion og få et gys i denne uhyggelige udstilling, som åbner dørene op for en verden af filmiske rædsler.
LÆS OGSÅ: Randers bliver værtsby for Danmarks største SCI-FI-CON de næste 4 år