Annonce
Del på Facebook   Print siden

Viva Las Vegas indtager hele Randers og opland

Randers
Søndag 16. januar 2022 kl. 06:00

Viva Las Vegas indtager hele Randers og opland
Foto: Randers Teater


Af Carina Kondrup

Randers Teater slap med skrækken og kan den 22. januar afvikle den planlagte premiere på den årlige musikalske vinterforestilling ”Viva Las Vegas”. For to år siden blev forestillingen lukket ned halvvejs inde i spilleperioden på grund af corona, og denne gang var det ved at gå ud over premieren. Men med ophævelsen af restriktionerne på kulturområdet, ser hele spilleperioden nu ud til at være sikret.

Der er dog flere ting, der i år er noget anderledes end sidst. Spilleperioden i Randers bliver ikke på teatret, som den plejer, men i stedet på Restaurant Pakhuset fra 1. februar til 12. februar. Og selve premieren er i år som noget helt nyt ikke bare flyttet ud af teatret, men også ud af Randers Kommune. Nemlig til Hadsten på Kulturhus Sløjfen den 22. januar. Og det er der en god grund til, siger teaterdirektør Peter Westphael.

”Efter at vi er kommet på finansloven som §5-teater har vi fået flere regionale forpligtelser, og derfor giver det god mening, at vi lægger en premiere i en af de omkringliggende kommuner. Vi glæder os meget til at holde vores premiere på Sløjfen, som vi har haft et godt samarbejde med i mange år. Ligesom vi har et rigtig godt samarbejde med Favrskov Kommune,” siger Peter Westphael.

Viva Las Vegas indtager hele landet

Når Viva Las Vegas har haft premiere i januar, bliver der nok at se til for de fire medvirkende og deres afvikler. Hele 53 forestillinger bliver det til i spilleperioden, der ud over to uger på Pakhuset består af den årlige forsamlingshusturné, men også en omfattende turné i hele landet.

Igen i år er forsamlingshusturnéen, den såkaldte Elro-turné, støttet af støttet af Elro Fonden, der giver et tilskud til billetprisen. Derfor går turnéen også uden for Randers Kommune til Syddjurs, Favrskov og Mariagerfjord Kommuner og medtager forsamlingshuse fra det tidligere Elro forsyningsområde.

Hele turnéplanen kan ses på randersteater.dk, hvor man også kan få et overblik over, hvordan man skaffer billetter til de enkelte forsamlingshuse.

Om forestillingen:

Forestillingen ”Viva Las Vegas”, der var nomineret til Årets Reumert 2020 i kategorien Årets musikteater, er en komisk sing-along-forestilling i to akter om at overvinde modgangen. Om troen, håbet og kærligheden. Og ikke mindst med massevis af Elvissange.

Medvirkende: Lone Rødbroe, Kim Leprévost, Daniel Bevensee og Thomas Pakula (kapelmester)
Dramatiker: Jan Svarrer
Instruktør: Joy-Maria Frederiksen
Scenograf: Kirsten Brink
Lysdesigner: Kasper Daugberg

Oversigt over forsamlingshusturnéen:

25. jan: Hadsten Kulturhus Sløjfen
26. jan: Hadsten Kulturhus Sløjfen
16. feb: Hørninghus
17. feb: Kulturhuset i Langå
18. feb: Norup Forsamlingshus
19. feb: Værum Forsamlingshus
22. feb: Hald Forsamlingshus
23. feb: Romalt Kulturhus
24. feb: Borup Forsamlingshus
25. feb: Estraden, Havndal
26. feb: Lime Forsamlingshus
28. feb: Læsten Borger og Kulturhus
2. mar: Helstrup Forsamlingshus
3. mar: Albæk Forsamlingshus
4. mar: Tånum Forsamlingshus
5. mar: Mellerup Forsamlingshus
15. mar: Langkastrup Forsamlingshus
18. mar: Enslev Forsamlingshus
19. mar: True Kultur- og Forsamlingshus



© Copyright 2023 RANDERSiDAG.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Randers

Sikker sex i nattelivet i Randers
Sikker sex i nattelivet i Randers
Randers
Trompet, slagtøj og 2 klaverer spiller op i Sct. Peders Kirke
Trompet, slagtøj og 2 klaverer spiller op i Sct. Peders Kirke
Randers
Fritid For Alle hjælper børn og unge ind i foreningslivet
Fritid For Alle hjælper børn og unge ind i foreningslivet
Randers
Vilde Blomsters Dag kommer til Randers
Vilde Blomsters Dag kommer til Randers
Randers
Kristrup Vuggestue og Møbelcirklen samarbejder om genbrug
Kristrup Vuggestue og Møbelcirklen samarbejder om genbrug
Randers
Randers Country Blues Cruise
Randers Country Blues Cruise
Randers
Efterlysning: Lækkert, blødt og grønt hø
Efterlysning: Lækkert, blødt og grønt hø
Randers
Vi kan ikke få nok af historier om liv og død i Randers
Vi kan ikke få nok af historier om liv og død i Randers
Randers
Coop Danmark tilbagekalder hakket spinat
Coop Danmark tilbagekalder hakket spinat
Randers
Store revystjerner indtager byen til årets Randers Cabaret i Pakhuset
Store revystjerner indtager byen til årets Randers Cabaret i Pakhuset
Randers
Tilbudsaviser og magasiner m.m:


Regionale nyheder