Kultur
Verdensranglistens nr. 1 kommer til Randers Badminton Klub
Randers Badminton Klub får et helt særligt besøg, når verdensranglistens nr. 1 i herredouble, Anders Skaarup Rasmussen, gæster klubben torsdag den 20. februar 2025.
Arrangementet er gjort muligt gennem et stærkt samarbejde med Sparekassen Danmark, som har inviteret den internationale badmintonstjerne til en inspirerende aften i Randers.
En unik oplevelse for badmintoninteresserede
Arrangementet henvender sig til både klubbens egne medlemmer og badmintonentusiaster fra hele Randers Kommune. Det bliver en unik mulighed for at opleve en verdensklasseatlet på tæt hold, både på banen og til et spændende foredrag.
Program for aftenen:
- Kl. 17:00: Anders Skaarup Rasmussen træner med udvalgte spillere fra Randers Badminton Klub.
- Kl. 18:00: Velkomst ved Sparekassen Danmark.
- Kl. 18:20: Foredrag med Anders Skaarup Rasmussen, hvor han deler erfaringer fra sin imponerende karriere.
- Kl. 19:30: Let anretning med sandwich og øl/vand.
- Kl. 19:30: Mulighed for selfies og autografer med Anders Skaarup Rasmussen.
- Kl. 20:30: Tak for i aften.
Tilmelding og begrænset antal pladser
For at sikre sig en plads til denne enestående begivenhed skal interesserede tilmelde sig via Sparekassen Danmarks tilmeldingsside senest den 13. februar 2025. Da der er et begrænset antal billetter, gælder først-til-mølle-princippet.
Et løft til lokalsporten i Randers
Dette event er ikke blot en mulighed for at møde en verdensstjerne, men også et stort skulderklap til Randers Badminton Klub og det lokale sportsliv. Besøget af Anders Skaarup Rasmussen vidner om den stærke badmintonkultur i Randers og det engagement, klubben og dens samarbejdspartnere har i at udvikle sporten i lokalområdet.
Randers Badminton Klub og Sparekassen Danmark ser frem til en aften fyldt med badminton, inspiration og fællesskab. Så tag din klubkammerat eller badmintoninteresserede ven under armen og vær med til en uforglemmelig oplevelse!