Politik
Total ny daginstitution på vej: Toftegården i Drastrup rives ned og bygges op fra bunden
Børnehuset Toftegården i Drastrup står foran en gennemgribende forandring. På mandag skal byrådet tage endelig stilling til et forslag om at rive institutionens nuværende bygninger ned og i stedet opføre en helt ny daginstitution med plads til både vuggestue- og børnehavebørn. En investering på 40,6 millioner kroner er på bordet.
Akut lukning blev vendepunkt
Beslutningen er blevet nødvendig efter et brandsyn i oktober 2024, som afslørede alvorlige bygningsmæssige mangler. I november samme år blev store dele af institutionen akut lukket ned, og mange børn måtte genhuses.
“Det blev hurtigt klart, at der ikke var tale om småjusteringer – der var behov for en varig løsning,” fremgår det af sagsfremstillingen.
Siden har kommunen arbejdet med midlertidige løsninger. En pavillon er opstillet til nogle af børnene, andre er blevet flyttet til Assentoftskolen. Men disse løsninger kan højst vare frem til 2028.
Læs også:
Tre forslag – ét foretrækkes
Børne- og familieudvalget samt Økonomiudvalget har behandlet tre forskellige forslag til en varig løsning. Her er deres konklusion:
“BFU indstiller, at løsning 3 godkendes,” fremgår det af referatet fra udvalgsmødet 2. juni.
Løsning 3 indebærer nedrivning af alle eksisterende bygninger, undtagen bygning 7, og opførelse af en ny daginstitution med plads til 100 børnehavebørn og 50 vuggestuebørn. Bygning 7, der i dag bruges til 28 vuggestuebørn, skal på sigt have en ny funktion – eksempelvis som gæstehjem for dagplejen.
Økonomiudvalget tilsluttede sig den 16. juni anbefalingen.
Fremtidssikret institution
Den nye institution bliver bygget efter moderne standarder med fokus på lavere driftsudgifter og pædagogisk fleksibilitet. Erfaringer fra opførelsen af Børnehuset Dronningborg skal inspirere designet.
“Ny daginstitution der lever op til nutidens pædagogiske og didaktiske overvejelser og tanker om indretning,” lyder det i vurderingen.
En centralt placeret køkken, bedre mulighed for spontan leg og mere overskuelig organisering fremhæves som klare fordele.
Akut behov for lokalplan
Før byggeriet kan gå i gang, skal området dog ændres fra landzone til byzone. Det kræver en ny lokalplan, og processen kan tage op til et år.
“Derfor skal lokalplanarbejdet og byggeprojekteringen køre sideløbende,” understreges det i sagsfremstillingen.
Der vil også blive fremlagt forslag til finansiering i det kommende budget for 2026-2029. I alt skal kommunen finde 40,6 millioner kroner, hvoraf dele af midlerne allerede er prioriteret til andre daginstitutioner, men nu tænkes omlagt.
Udvikling med betydning for hele området
Institutionens placering i Dagtilbud Sydøst betyder, at valget af en bæredygtig og langsigtet løsning har stor betydning for børnefamilier i både Assentoft og omegn.
“Hvis den nuværende udvikling fortsætter, vil Randers Kommune ikke have tilstrækkeligt med dagtilbudskapacitet til børn 0-2 år fra 2028 – især i Sydøst,” lyder advarslen fra forvaltningen.
Det er derfor afgørende, at projektet går i gang i august 2025, hvis den nye institution skal stå klar i foråret 2028.
Fakta: Tre mulige løsninger
- Løsning 1: Renovering og nybyg, kapacitet som i dag. Pris: 24,4 mio. kr.
- Løsning 2: Nybygning + bevarelse af bygning 7. Pris: 34,7 mio. kr.
- Løsning 3 (indstillet): Nybygning med udvidet vuggestueplads. Pris: 40,6 mio. kr.
Hvad sker der nu?
Sagen behandles som punkt 165 på byrådsmødet mandag den 23. juni 2025. Hvis byrådet tilslutter sig indstillingen, vil projektet blive igangsat med opstart i august og forventet færdiggørelse i april 2028.
Læs også: