Assentoft

Store fremmøde til fjernvarmemøde i Assentoft

Over 500 lokale beboere fra Assentoft og omegn mødte op, da Verdo inviterede til informationsmøde om den kommende fjernvarmeudrulning.

Store fremmøde til fjernvarmemøde i Assentoft
Over 500 lokale beboere mødte frem til Verdo's informationsmøde om fjernvarme i Assentoft.
Af Benedikte Jensen 17. januar 2025

Verdo har fået overdraget en betydelig opgave i Assentoft, hvor man planlægger at omlægge områdets energiforsyning til fjernvarme. Med over 1.250 husstande som potentielle kandidater til fjernvarmetilslutning, har projektet allerede set en flot start. Hele 846 husstande har allerede meddelt, at de ønsker at være en del af den nye fjernvarmeløsning. Sammenholdt med den nylige overdragelse fra Assentoft Forsyning viser dette en klar stigning i interessen for renere og mere effektiv energi.

Startskud til fjernvarmearbejdet

I løbet af de kommende uger vil Storegade i Assentoft se det første skridt i fjernvarmeudrulningen, når en skurby etableres som base for de mange håndværkere og entreprenører, der skal udføre arbejdet. Tre hold vil tage sig af den praktiske del; det første starter midt på Storegade og arbejder sig ud i begge retninger. Allerede i det sene forår forventes de første husstande at modtage fjernvarme.

KREA-messe vender tilbage til Randers den 9. marts

Læs også: KREA-messe vender tilbage til Randers den 9. marts

En bæredygtig fremtid for varmeforsyning

Verdo planlægger at etablere to midlertidige varmecentraler i Assentoft som en del af projektet. På længere sigt ønsker man at opgradere disse til en permanent central forsynet med en akkumuleringstank. Denne løsning vil fungere som et ‘energi-batteri’, der kan opsamle og gemme energi fra vedvarende kilder som sol og vind. Med denne teknologi håber Verdo at kunne tilbyde nogle af de mest konkurrencedygtige varmepriser til Assentofts borgere.

Tilslutning til fjernvarmen giver forventet en markant energibesparelse, både økonomisk og miljømæssigt. Det er Verdo’s mål at udnytte dette momentum til at opnå så bred en tilslutning som muligt. Hele projektet forventes at være afsluttet i 2027, når Assentoft vil have fuld adgang til denne moderne og effektive energiløsning.

Distrikt Paderup/Assentoft søger nye kollegaer: Vil du gøre en forskel?

Læs også: Distrikt Paderup/Assentoft søger nye kollegaer: Vil du gøre en forskel?

Voldsom fartkontrol i Randers hertil formiddag

Læs også: Voldsom fartkontrol i Randers hertil formiddag

Tilmeld dig vores nyhedsbrev