Alarm 112

Stor indbrudsbølge har ramt Østjylland det seneste døgn

Inden for det seneste døgn har Østjylland oplevet et voldsomt antal af indbrud i private hjem.

Stor indbrudsbølge har ramt Østjylland det seneste døgn
Foto: Rigspolitiet
2. februar 2025
Af Dinny Eriksen

Ifølge Østjyllands Politi er der anmeldt hele 17 indbrud i forskellige byer i kredsen. Flere af indbruddene er sket i dagtimerne, hvor gerningsmændene sandsynligvis har udnyttet, at beboerne ikke var hjemme.

Indbrud i Randers og omegn

Randers og omegn har heller ikke været skånet for denne indbrudsbølge. Blandt de berørte adresser er Hjælmevej i Randers NV, hvor et indbrud fandt sted mellem kl. 22:15 og 22:20 den 1. februar. I Ulstrup har to hjem været udsat for indbrud på henholdsvis Daubjergvej og Amstrup Bakker. Her skete indbruddene i tidsrummet fra eftermiddag til tidlig aften.

Brand i Verdo-silo på Randers Havn: Slukningsarbejdet fortsætter

Læs også: Brand i Verdo-silo på Randers Havn: Slukningsarbejdet fortsætter

Flere byer ramt

Udover Randers har indbrudstyvene været aktive i byer som Hammel, Hinnerup, Aarhus, Viby J, Lystrup, Malling, Skødstrup, Sabro og Rønde. Eksempelvis blev der på Rævegraven i Hinnerup begået indbrud kl. 04:05 den 2. februar, mens der på Harevænget i Hammel blev registreret et indbrud tidligere samme nat kl. 02:17.

Politiets opfordring til borgerne

Politiet opfordrer borgerne i Østjylland til at være ekstra opmærksomme på mistænkelig adfærd i deres nabolag. Det er helt naturlig tendens til, at tyvene opererer i tidsrum, hvor folk ikke er hjemme i aftentimerne, og alle opfordreres derfor alle til at sikre deres boliger bedst muligt. Samtidig vil Politiet gerne høre fra borgere, der har set noget usædvanligt.

Politiet anbefaler blandt andet at benytte automatiske tænd/sluk-ure på lamper, sikre vinduer og døre ekstra godt samt koordinere med naboer om at holde øje med hinandens huse.

Gode råd til at undgå indbrud

  • Lås altid døre og vinduer, selv ved kortere fravær.
  • Brug tænd/sluk-ure til lys og radio for at skabe indtryk af, at nogen er hjemme.
  • Undgå at opbevare værdifulde genstande synligt fra vinduer.
  • Organiser nabohjælp, så hjemmet ikke ser forladt ud.
  • Kontakt politiet ved mistanke om mistænkelig adfærd.

Efterlysning af vidner

Østjyllands Politi efterforsker de mange indbrud og håber på at modtage henvendelser fra borgere, der har observeret noget mistænkeligt. Vidner kan kontakte politiet på telefon 114.

Verdo silo på Randers havn brænder

Læs også: Verdo silo på Randers havn brænder

Taxakunde truede chauffør med hammer

Læs også: Taxakunde truede chauffør med hammer

Tilmeld dig vores nyhedsbrev