Familie
Skakmat til matematikvanskeligheder i Randers
Uddannelsesdagene for lærere i Randers og omegn markerer starten på et banebrydende initiativ for at styrke elever med matematikvanskeligheder.
Skoleskak skal hjælpe elever med matematikvanskeligheder
13. og 14. marts drager lærere fra Nørrevangsskolen i Randers til Kerteminde for at deltage i en ny og spændende satsning. Her, i Munkebo Idrætscenter, får de muligheden for at lære nye metoder, der kan hjælpe eleverne med at få styr på matematikken. Det er starten på et treårigt projekt kaldet SMS – Sæt Matematikvanskelighederne Skakmat, hvor spilbaseret læring er i fokus.
Målet med SMS-initiativet er at støtte elever med matematikvanskeligheder fra 3. til 7. klasse. Indsatsen bygger på erfaringer fra SKAK+MAT, som kombinerer skakspillets strategiske elementer med matematiske opgaver. Denne metode er designet til at gøre matematikundervisningen både sjov og udfordrende, samtidig med at den styrker elevernes færdigheder.
Ifølge en rapport fra Egmont Fonden (VIVE 2023) er der mange elever, der har det svært med matematik, og som derfor kæmper med at udnytte deres fulde potentiale. Dette projekt sigter mod at ændre på den tendens ved at gøre undervisningen mere engagerende og relevant.
Foto: Dansk Skoleskak
Skak som læringsværktøj
Lærerne på Nørrevangsskolen, Langeskov Skole i Kerteminde og Ringkøbing Skole bliver uddannet i de kommende dage og lærer, hvordan skak kan integreres i matematikundervisningen. Gennem forskellige spilbaserede metoder og teknikker skal de kunne hjælpe eleverne med at få succesoplevelser i matematik, mens de lærer om strategisk tænkning og problemløsning.
Mikkel Nørgaard, læringschef i Dansk Skoleskak, forklarer: “Vi ved, at skoleskak styrker både faglige og sociale kompetencer. Med SMS kombinerer vi det bedste fra spilbaseret læring med solid matematikdidaktik for at skabe en undervisning, hvor flere elever får succesoplevelser.”
Foto: Dansk Skoleskak
Et skridt mod bedre undervisning
De to uddannelsesdage bliver startskuddet på et projekt, der vil række over de næste tre år, hvor lærerne vil undervise i ugentlige SKAK+MAT-lektioner og samtidig modtage løbende støtte fra Dansk Skoleskaks læringskonsulenter. Formålet er at gøre matematikundervisningen både mere engagerende og effektiv for de elever, der har sværere ved at mestre faget.
Foto: Dansk Skoleskak