Hobro og omegn
Sisse Bek Mortensen har pustet nyt liv i Bies Bryghus – hør, hvad hun har at sige i interviewet
Første halve år som forpagter markerer en ny æra i Danmarks ældste bryggeri
Der er kommet frisk energi i de historiske lokaler på Bies Bryghus i Hobro. Siden 1. maj har Sisse Bek Mortensen stået i spidsen for restauranten i det gamle bryggeri – og efter seks måneder som forpagter kan hun se tilbage på et halvt år fyldt med nye tiltag, fællesskab og kærlighed til lokale råvarer.
Traditioner møder nytænkning
Med respekt for husets historie arbejder Sisse Bek Mortensen på at forene det traditionsrige med det moderne. Hun ønsker, at restauranten skal være et sted, hvor lokale og besøgende mødes om god mad, godt øl og godt selskab.
“Det er vigtigt for mig at bevare den særlige atmosfære, som Bies Bryghus altid har haft – men samtidig give stedet mit eget præg. Jeg vil skabe et sted, hvor folk mødes omkring nærvær, kvalitet og lokale smagsoplevelser,” siger hun.
Læs også:
Klassiske retter og levende stemning
Et af de nye tiltag er Klassisk Onsdag, hvor gæsterne kan nyde velkendte retter i afslappede omgivelser. Her serveres en ny ret hver uge – en idé, der allerede har fået godt tag i både lokale og stamgæster.
“Det handler om at samles om det enkle og det ægte – og gøre det med et smil og en god historie,” forklarer Sisse Bek Mortensen.
Hver onsdag får egen ret, og oversigten kan findes på restaurantens hjemmeside
Også Fredagsbaren har fået nyt liv og fungerer nu som et uformelt samlingssted med lokalt bryg og hyggelig stemning. Flere fredage byder desuden på livemusik fra lokale musikere.
En levende del af Hobros kulturarv
Bies Bryghus har siden grundlæggelsen i 1841 været en vigtig del af Hobros historie. Efter at bryggeriet lukkede i 1980, blev bygningerne fredet, men i 2006 genopstod stedet som mikrobryggeri – ejet af omkring 1.700 lokale anpartshavere.
Siden genåbningen i 2010 har bryghuset rummet både bryggeri, restaurant og museum. Stedet drives i dag af en frivillig bestyrelse og et stærkt lokalt netværk, som arbejder for at holde ånden og historien levende.
Fællesskab, kunst og kommende arrangementer
Restauranten ser nu frem mod efterårets og vinterens events. I november fejres Mortensaften med klassisk and og danske traditioner, mens året rundes af med en festlig nytårsmenu, der kan bestilles som take away.
Samtidig har blomsterkunsten “Midgårdsormen” i Hobro vist sig at være en stor succes – også for Bies Bryghus, som har mærket den øgede tilstrømning af både lokale og turister, der besøger byen for at opleve værket.
“Vi vil gerne være et sted, hvor der sker noget – hvor mad, øl og fællesskab går hånd i hånd,” siger Sisse Bek Mortensen.
Fakta om Bies Bryghus
- Grundlagt: 1841
- Fredet: 1980
- Genåbnet som mikrobryggeri: 2010
- Ejet af: Ca. 1.700 lokale anpartshavere
- Adresse: Adelgade, Hobro centrum
Læs også: