Del på Facebook Print siden
Tirsdag 6. oktober 2020 kl. 13:00
Rytterne fra Randers Cykleklub af 1910 kørte i denne weekend de sidste løb i det jysk-fynske efter en noget afkortet Corona sæson, lørdag stod den på landevejsløb med indlagt grus pavé i området omkring Middelfart/Strib, og søndag blev der kørt gadeløb på det køretekniske anlæg i Horsens.
Endnu engang var de unge RC1910 ryttere med helt fremme, og søndag blev det til en meget flot sejr til Felix Würtz ingvardsen i U11 klassen. I U15 drenge og pigeklassen blev det både lørdag og søndag til 2. pladser til Frederik Dupont Hougaard og Julie Alberte Schmidt.
Søndag blev Frederik de la Cour nr. 5 i C-klassen, det betød desværre at han lige akkurat ikke fik point nok til oprykning til B-klassen i denne sæson.
Weekendens RC1910 resultater:
Lørdag, landevejsløb ved Middelfart/Strib:
U15 klassen:
2. Frederik Dupont Hougaard
26. Nikolaj Roaldtsen
28. Andreas Overgaard van den Hoorn
U15P klassen:
2. Julie Alberte Schmidt
U13 klassen:
15. Alfred Quottrup
U11 klassen:
5. Jens Christian Schmidt
Søndag, gadeløb i Horsens:
C-klassen:
5. Frederik de la Cour
D-klassen:
15. Søren Rix Ingvardsen
H50 klassen:
17. René Krebs
U15 klassen:
2. Frederik Dupont Hougaard
13. Andreas Overgaard van den Hoorn
U15P klassen:
2. Julie Alberte Schmidt
U13 klassen:
9. Alfred Quottrup
16. Holger Errebo
U11 klassen:
1. Felix Würtz Ingvardsen
5. Jens Christian Schmidt
Sport
RC 1910 kørte de sidste løb i jysk-fynske
SportTirsdag 6. oktober 2020 kl. 13:00
Rytterne fra Randers Cykleklub af 1910 kørte i denne weekend de sidste løb i det jysk-fynske efter en noget afkortet Corona sæson, lørdag stod den på landevejsløb med indlagt grus pavé i området omkring Middelfart/Strib, og søndag blev der kørt gadeløb på det køretekniske anlæg i Horsens.
Endnu engang var de unge RC1910 ryttere med helt fremme, og søndag blev det til en meget flot sejr til Felix Würtz ingvardsen i U11 klassen. I U15 drenge og pigeklassen blev det både lørdag og søndag til 2. pladser til Frederik Dupont Hougaard og Julie Alberte Schmidt.
Søndag blev Frederik de la Cour nr. 5 i C-klassen, det betød desværre at han lige akkurat ikke fik point nok til oprykning til B-klassen i denne sæson.
Weekendens RC1910 resultater:
Lørdag, landevejsløb ved Middelfart/Strib:
U15 klassen:
2. Frederik Dupont Hougaard
26. Nikolaj Roaldtsen
28. Andreas Overgaard van den Hoorn
U15P klassen:
2. Julie Alberte Schmidt
U13 klassen:
15. Alfred Quottrup
U11 klassen:
5. Jens Christian Schmidt
Søndag, gadeløb i Horsens:
C-klassen:
5. Frederik de la Cour
D-klassen:
15. Søren Rix Ingvardsen
H50 klassen:
17. René Krebs
U15 klassen:
2. Frederik Dupont Hougaard
13. Andreas Overgaard van den Hoorn
U15P klassen:
2. Julie Alberte Schmidt
U13 klassen:
9. Alfred Quottrup
16. Holger Errebo
U11 klassen:
1. Felix Würtz Ingvardsen
5. Jens Christian Schmidt
© Copyright 2024 RANDERSiDAG.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale. |
Sport