Kristrup
Randrusianer klar til ‘Forræder’ – Premiere i dag på TV 2 Play
I dag får Randers en særlig repræsentant på tv-skærmen, når den helt nye sæson af det populære spilprogram Forræder – Ukendt grund har premiere på TV 2 Play.
Birgitte Alme, er 49-årig og er dramaturg/tekstforfatter fra Kristrup i Randers, er en af de 17 deltagere, der modigt kaster sig ud i et spil fyldt med hemmeligheder, løgne og taktik.
I denne nye version af Forræder, der nu går under navnet Ukendt grund, er det ikke længere kendte danskere, der fylder slotsgemakkerne, men almindelige mennesker fra hele landet – og Birgitte Alme er en af dem. I en udtalelse til TV 2 fortæller Birgitte, hvorfor hun valgte at melde sig til det spændingsfyldte program:
“Jeg elsker at lege, at observere den menneskelige natur og gode mysterier. Forræder er et Kinderæg – her får jeg alle tre ting. What’s not to like?” siger hun med et glimt i øjet.
Foto – Lotta Lemche/TV 2
Fra Randers til landets tv-skærme
Birgitte Alme er en erfaren tekstforfatter og dramaturg, og hun ser frem til at udforske spillets psykologiske lag. Det er første gang, at almindelige danskere får muligheden for at deltage i den danske udgave af Forræder, og der er ingen tvivl om, at spændingen bliver intens, når forrædere og loyale deltagere kæmper om en pengepræmie, der kan nå op på 250.000 kroner.
Programmet ledes denne gang af Martin Johannes Larsen, som tager over efter Lise Rønne. Martin vil fra første afsnit udpege forræderne, som i skjul vil forsøge at myrde de loyale spillere, mens de loyale kæmper for at afsløre bedraget og sikre, at de selv ikke bliver elimineret.
Birgitte giver selv en lille teaser i et indlæg på LinkedIn
Mystik og taktik fra start
I aftenens premiereafsnit bliver spændingen hurtigt intensiveret, når spillerne ankommer til slottet, og de første forrædere udpeges. Allerede fra første mission kommer en af deltagerne under mistanke, hvilket sætter scenen for en sæson fyldt med drama og overraskelser.
Birgitte Alme, der har mange års erfaring med at observere og analysere menneskelig adfærd gennem sit arbejde, er klar til at spille spillet med både skarpsindighed og strategisk snilde. Om det er nok til at holde hende i spillet, vil tiden vise, men én ting er sikkert: Randers kan godt være stolte af deres lokale deltager i kampen om sandheder og løgne.
Forræder – Ukendt grund kan nu ses på TV 2 Play, hvor seerne kan følge Birgitte og de øvrige deltageres nervepirrende rejse gennem mysterier, forræderi og venskaber.
LÆS OGSÅ: Memphis Mansion åbner Horror-udstilling i efterårsferien