Annonce
Del på Facebook   Print siden

Randers sparer på strømmen, men TV'et er fortsat en strømsluger

Randers
Torsdag 23. marts 2023 kl. 06:00

Randers sparer på strømmen, men TV'et er fortsat en strømsluger
I mange husholdninger kan der være mange flere penge at spare ved at udskifte det gamle TV, men mange ved det ikke. Foto: PR


Elprisernes himmelflugt har sænket strømforbruget i Randers. Det samlede strømforbrug for private og erhverv i Randers er dalet med cirka 12 procent svarende til 14937 megawattimer i fjerde kvartal 2022 sammenlignet med fjerde kvartal 2021, viser en rapport fra Energinets. Når det kommer til husstandene, er der dog mange, som ikke kender til de ældre TV-modellers negative påvirkning på elregningen. Det erfarer Panasonic Center Randers i Randers, som oplyser, at ældre TV er en af boligens store strømslugere.

– Mange er pressede på privatøkonomien i øjeblikket, og det kan vi se ved kundernes øgede interesse for elbesparelse i henhold til blandt andet TV-forbrug. Vi oplever, at mange ikke har kendskab til den ikke ubetydelige forskel i strømforbruget, når det kommer til et ældre og et nyere fjernsyn, siger Jesper Beyer, der er indehaver af Panasonic Center Randers i Randers.

Frem til 2014 var Plasma-TV populære og solgte godt hos Panasonic Center, og ifølge Jesper Beyer befinder den gamle TV-model sig stadig i mange hjem i Randers, selvom nyere og mere energivenlige modeller som LED og OLED har overtaget markedet.

Nyt G-mærke er bedre end gammelt C-mærke

Selvom energimærket umiddelbart ser ud til at være dårligere på en ny tv-model på grund af ændringerne i energimærkningen, der blev indført i 2021, er der meget at spare.

Panasonic Center har sammenlignet tre 65 tommer-fjernsyn, som er tændt i fire timer om dagen. Beregningerne viser, at et ti år gammelt C-mærket Plasma-TV bruger 445 kilowatttimer om året, et nyt E-mærket LED-TV bruger 124 kilowatttimer, mens et nyt G-mærket OLED-TV bruger 150 kilowatttimer årligt. Omregner man det til kroner, koster det ved en strømpris på 5 kroner i gennemsnit 2225 kroner i strøm om året for det ældre Plasma-TV, mens årsprisen kun er 620 kroner for det nye LED-TV og 750 kroner for den nye OLED-model.

– Sidste år medførte en ny energiskala, at alle TV fik et dårligere energimærke, så man skal ikke lade sig snyde af, at et gammelt TV har et bedre energimærke end et nyt. Det nye vil i de fleste tilfælde være langt mere strømbesparende, siger Jesper Beyer.

Særligt aktuelt for seniorer

Undersøgelser peger på, at ældre ser mere traditionelt TV end unge, og det er også oplevelsen hos Panasonic Center Randers i Randers.

– For det meste bruger ældre mennesker mere tid foran fjernsynet end yngre, og det er gerne på tidspunkter af døgnet, hvor elprisen er høj. Da det som regel også er dem, som har de ældste modeller, vil deres strømforbrug naturligt være højere end gennemsnitdanskerens, siger Jesper Beyer.



© Copyright 2023 RANDERSiDAG.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Randers

Mandagens strømpris
Mandagens strømpris
Randers
Skift til grøn varme og få tilskud
Skift til grøn varme og få tilskud
Randers
Job på plejehjem giver andet blik på livet
Job på plejehjem giver andet blik på livet
Randers
Stor tilfredshed med genoptræningsforløb i Randers Kommune
Stor tilfredshed med genoptræningsforløb i Randers Kommune
Randers
Martin gør banko for handicappede muligt – men der mangler frivillige som ham
Martin gør banko for handicappede muligt – men der mangler frivillige som ham
Randers
Vaccinationscenter i Randers åbner i morgen
Vaccinationscenter i Randers åbner i morgen
Randers
4 byggefirmaer gør det let for nybyggere under navnet Randersbygger
4 byggefirmaer gør det let for nybyggere under navnet Randersbygger
Randers
Koncert med bizar klaverduo
Koncert med bizar klaverduo
Randers
Årets Trænerteam i DGI 2023 er fra Randers-området
Årets Trænerteam i DGI 2023 er fra Randers-området
Randers
Din strøm går på vintertid: Sådan gør du elregningen mindre
Din strøm går på vintertid: Sådan gør du elregningen mindre
Randers
Tilbudsaviser og magasiner m.m:
Regionale nyheder