Uddannelse

Randers Regnskov lancerer sommerskole: Børn kan blive “ægte skovvagter”

Nyt femdages forløb for 1.–6. klasse med dyrepasseropgaver, årskort og fuld forplejning – ugerne 27, 28 og 32

Søren Greve
Af Søren Greve 27. februar 2026

Randers Regnskov åbner i sommerferien for en ny sommerskole, hvor børn kan prøve kræfter med livet som skovvagt. Her handler det om at lære at spotte dyr, passe på dem, forstå naturens sammenhænge – og være en god kammerat i et stærkt fællesskab.

Sommerskolen henvender sig til børn i 1.–6. klasse – også dem, der først starter i 1. klasse efter sommerferien. Forløbet kan bookes i uge 27, 28 og 32.

Bag kulisserne og tæt på dyrene

Ifølge Randers Regnskov får deltagerne et særligt kig bag kulisserne og mulighed for at prøve opgaver, der minder om arbejdet som dyrepasser. Undervejs bliver børnene en del af et fællesskab med andre, der interesserer sig for dyr og natur.

Målet er, at børnene til sidst bliver “vaskeægte skovvagter” og rollemodeller for naturen – inspireret af Randers Regnskovs skovvagter i Bigai, som arbejder med at passe på regnskoven i Ecuador.

Det er med i prisen

Sommerskolen koster 2.350 kr. pr. barn. I prisen indgår fem dages aktiviteter samt:

  • Engagerede guider og trygge rammer
  • Bevægelse, leg og frisk luft
  • Skovvagt-udstyr/merchandise
  • Årskort til Randers Regnskov (gælder barnet personligt i 365 dage)
  • Sund og børnevenlig kost hele dagen: formiddagssnack, frokost og eftermiddagssnack

Afbestilling og krav til deltagelse

Der er mulighed for at afbestille og få pengene tilbage indtil 60 dage før. Ved afbestilling senere end 60 dage før er det ikke muligt at få prisen refunderet, og pladsen kan ikke sælges videre.

Randers Regnskov kan frem til 30 dage før aflyse ved for få tilmeldte. I så fald refunderes hele beløbet.

Sommerskolen foregår i grupper på op til 24 børn med to voksne, og barnet skal kunne klare en almindelig skolegang.

Der kan tages hensyn til kost

Regnskoven oplyser, at der kan tages hensyn til flere kostbehov. Hvis barnet er gluten- eller nøddeallergiker, laktoseintolerant, vegetar eller ikke spiser svinekød, kan madpakken tilpasses ved at udskifte dele med alternativer.

Sommerskolen kan bookes via Randers Regnskovs bookingportal, hvor man vælger mellem ugerne 27, 28 og 32.