Kultur

Randers koret `Nordisk Vokalensemble´ kæmper for Danmark i international kor-konkurrence mod 6.000 korsangere fra 35 forskellige lande

Det Randers-baserede Nordisk Vokalensemble står i disse dage på en international scene i Musikhuset i Aarhus, hvor de konkurrerer mod nogle af verdens bedste kor. Med fri entré og sange i både kammer- og kirkemusik er det en unik mulighed for at opleve ægte korsang i verdensklasse – lige her i Danmark.

Randers koret `Nordisk Vokalensemble´ kæmper for Danmark i international kor-konkurrence mod 6.000 korsangere fra 35 forskellige lande
Nordisk Vokalensemble fra Randers (foto: Sangkraft Randers/Nordisk Vokalensemble)
Rikke Lund
Af Rikke Lund 30. juni 2025

Et elitekor fra Randers med store ambitioner

Det er med høj koncentration, stærk stemmeføring og intens passion, at Nordisk Vokalensemble deltager i den prestigefyldte European Choir Games i Aarhus. Konkurrencen, som afholdes i Musikhuset og Skt. Lukas Kirke, samler op mod 6.000 korsangere fra 35 forskellige lande, og stemningen er både international og intens.

Korets leder, Vibeke Bonde Persson, fortæller, at deltagerne tager konkurrencen dybt seriøst:
“Vi giver det bedste, vi overhovedet har. Der er mange gode kor med fra hele verden, så der bliver hård konkurrence.”

Nordisk Vokalensemble deltager i to kategorier: kammermusik og sakral musik. De har øvet intenst frem mod konkurrencen med alt fra weekendprøver og stemmetræning til optaktskoncerter i hele landsdelen, hvor de har testet deres repertoire foran publikum.

Mere end bare konkurrence: Koret satser også på talentudvikling

Nordisk Vokalensemble blev stiftet i 2019 og består af 24 erfarne sangere i alderen 25 til 37 år – alle med mange års korerfaring. Korets ambition er at samle de bedste stemmer og skabe musikalske oplevelser af høj kvalitet.

Men de synger ikke kun for deres egen skyld. Koret samarbejder også med Sangkraft Randers om at fremme nye sangtalenter og give unge sangere indsigt i, hvad det kræver at være med i et elitekor.

Vibeke Bonde Persson forklarer:
“Vi har et ønske om, at spirende sangere kan komme og få et `indblik i maskinrummet´ og både lytte og synge med ved udvalgte arrangementer.”

Blandt andet håber koret at kunne afholde en åben prøve til efteråret, hvor både korledere, organister og korsangere kan få lov at komme helt tæt på det professionelle arbejde bag kulisserne.

Oplev koret live – helt gratis

Hvis du vil opleve, hvordan det lyder, når 24 stemmer arbejder i perfekt harmoni, er der rig mulighed i de kommende dage. Nordisk Vokalensemble optræder i følgende konkurrencer under European Choir Games:

  • Fredag den 4. juli kl. 16.00 i Skt. Lukas Kirke, Aarhus
  • Lørdag den 5. juli kl. 10.30 i Lille sal, Musikhuset Aarhus

Der er fri entré til koncerterne.