Erhverv
Randers Kommune: Oprydning efter Nordic Waste bliver billigere end beregnet
Kommunen havde tidligere estimeret en regning på omkring 370 millioner kroner, men nye beregninger viser, at beløbet sandsynligvis ender i omegnen af 300 millioner kroner.
Den nedjusterede udgift skyldes, at en række afværgeforanstaltninger er blevet billigere end først antaget. For eksempel har opbevaringen af jord fra jordskreddet på Forsvarets arealer i Tirstrup kun kostet kommunen 50.000 kroner – langt mindre end de op til 50 millioner kroner, som man frygtede. Ligeledes har flytningen af en del af Alling Å og genetableringen af landevejen mellem Aarhus og Randers vist sig at være mindre omfattende end oprindeligt vurderet.
Kommunen står dog stadig over for betydelige udgifter i forbindelse med oprensning og rensning af vand i området for at beskytte Alling Å mod forurening. Et rensningsanlæg er etableret til at rense vandet, og det forventes at blive flyttet til Nordic Waste-grunden i løbet af oktober/november. Målet er, at det rensede vand på sigt kan ledes direkte ud i Alling Å, men dette kræver en udledningstilladelse, som forventes i det nye år.
Også arbejdet med genetablering af Gammel Århusvej skrider frem, og det ser ud til, at projektet kan afsluttes billigere end de forventede 17 millioner kroner. Man håber at kunne åbne landevejen for trafik igen i første kvartal af 2025.
LÆS OGSÅ: Randers: Budgetaftale 2025-2028 er indgået