Alarm 112

Politiet advarer: Nye forsøg på kontaktbedrageri i Mariagerfjord – Ældre borgere i Hadsund, Als og Skelund ramt

Nordjyllands Politi advarer nu borgerne i Mariagerfjord Kommune efter en række nye forsøg på kontaktbedrageri i området. Det er særligt ældre medborgere i byerne Hadsund, Als og Skelund, der i dag mandag den 14. april 2025 er blevet udsat for svindelforsøg.

Politiet advarer: Nye forsøg på kontaktbedrageri i Mariagerfjord – Ældre borgere i Hadsund, Als og Skelund ramt
Foto: Rigspolitiet
Af Dinny Eriksen 14. april 2025

Nordjyllands Politi advarer nu borgerne i Mariagerfjord Kommune og omegn, efter en række nye forsøg på kontaktbedrageri i området. Det er særligt ældre medborgere i byerne Hadsund, Als og Skelund, der i dag mandag den 14. april 2025 er blevet udsat for svindelforsøg.

Politiet oplyser på det sociale medie X.com, at gerningspersoner forsøger at franarre ældre borgere deres kontokort, kontanter og smykker ved at udgive sig for at være fra banken eller politiet.

“Vi har i dag haft flere tilfælde og forsøg på kontaktbedrageri i området omkring Hadsund, Als og Skelund, hvor ældre medborgere er blevet kontaktet og forsøgt franarret kontokort, kontanter og/eller smykker. Vi beder borgere være særligt opmærksomme,” lyder det i opslaget fra Nordjyllands Politi.

Svindlerne udnytter tilliden

Metoden, som svindlerne bruger, går ofte ud på, at de ringer til ældre borgere og udgiver sig for at være fra banken eller politiet. De forsøger at skabe frygt eller forvirring og får ofrene til at udlevere personlige oplysninger eller værdier.

Politiet understreger, at hverken bankansatte eller politiet nogensinde vil ringe og bede om koder, kort eller kontanter.

Forlystelsen ‘Piraten’ gik i stå i Djurs Sommerland: Gæster evakueret

Læs også: Forlystelsen ‘Piraten’ gik i stå i Djurs Sommerland: Gæster evakueret

Ikke første gang området rammes

Der har tidligere været flere sager om kontaktbedrageri i Mariagerfjord Kommune. For blot en uge siden advarede politiet også mod en svindelbølge i området, hvor falske bankfolk forsøgte at snyde ældre borgere.

Læs mere: Ny svindelbølge rammer ældre i Mariagerfjord – Politiet advarer mod falske bankfolk i området

Tilbage i januar blev to personer anholdt for kontaktbedrageri i Mariagerfjord-området, hvor flere borgere blev forsøgt snydt efter samme metode.

Læs også: To anholdt for kontaktbedrageri i Mariagerfjord-området

Politiets opfordring: Tal med ældre pårørende

Nordjyllands Politi opfordrer alle borgere til at være ekstra opmærksomme og til at tage en snak med ældre familiemedlemmer og naboer om risikoen for kontaktbedrageri.

“Det er vigtigt, at man ikke udleverer personlige oplysninger, kort eller kontanter til nogen, der ringer uventet. Er man i tvivl, så læg på og kontakt politiet,” lyder det fra politiet.

Sådan undgår du at blive snydt

Politiet anbefaler følgende råd:

  • Udlevér aldrig kort, koder eller kontanter til fremmede.
  • Vær kritisk overfor opkald fra personer, der udgiver sig for at være fra banken eller politiet.
  • Kontakt selv din bank eller politiet, hvis du bliver i tvivl.
  • Tal med ældre pårørende om svindelmetoderne.

Nordjyllands Politi kan kontaktes på telefon 114, hvis man har mistanke om kontaktbedrageri eller selv har været udsat for et forsøg.

Knallertindsats ramte også billister og løbehjul med mange sigtelser til følge

Læs også: Knallertindsats ramte også billister og løbehjul med mange sigtelser til følge

To mænd anholdt for forsøg på bedrageri mod ældre kvinde

Læs også: To mænd anholdt for forsøg på bedrageri mod ældre kvinde

Tilmeld dig vores nyhedsbrev