Erhverv
Jagt og outdoor butik for kvinder lukker sin butik i Randers
Sidste åbningsdag bliver søndag den 27. oktober. Heldigvis betyder det ikke at det slutter helt for Hun og Hund.
Efter knap et år med den fysiske butik i Kristrup, slutter Hun og Hund, sine dage på Kristrup Torv. Sidste åbningsdag bliver den sidste søndag i oktober, og derefter vil virksomheden udelukkende eksistere som webshop. Den øgede fokus på webshoppen og events bliver fremtiden for Hun og Hund, forklarer indehaver Kristina Begtrup Pedersen.
Butikken, der oprindeligt åbnede i Støvring i april 2023 og senere flyttede til Kristrup, har ikke oplevet den nødvendige efterspørgsel i den fysiske butik. Derfor er beslutningen om at lukke nu truffet, men det betyder ikke, at firmaet vil nedskalere sine aktiviteter. Tværtimod vil webshoppen blive styrket, og events vil fremover spille en endnu mere central rolle i virksomhedens koncept.
Fokus på events og oplevelser
Kristina Begtrup Pedersen har flere planer for fremtiden, når butikken bliver en ren online-forretning. Allerede fra starten af 2025 vil hun intensivere arbejdet med at arrangere events, hvor fællesskab og oplevelser i naturen vil være i fokus. Kristina tager blandt andet til Sydafrika sammen med en gruppe på 10 kvinder næste år, men der vil også være mindre events, som deltagerne kan tage del i på lokal basis.
En travl hverdag med flere roller
Selvom butikken lukker, har Kristina ingen bekymringer om at fylde hverdagen. Udover at drive Hun og Hund er hun også sekretariatschef hos den nye Randers festival Blå Sol, en opgave der fylder en halv arbejdsuge. Resten af tiden bliver nu dedikeret til at videreudvikle Hun og Hund gennem webshoppen og arrangementer.
Slutningen på en fysisk æra – men ikke på Hun og Hund
Lukningen af butikken i Kristrup markerer slutningen på en kort, men intens periode for Hun og Hund i det fysiske detailmarked. Men selvom dørene på Kristrup Torv snart lukker, er det kun begyndelsen på en ny fase for virksomheden, hvor oplevelser, outdoor-aktiviteter og det digitale salg får endnu mere plads.
LÆS OGSÅ: Randers har nu fået en ny flot blomsterbutik