Nyheder

Nyt tag sikrer tørre hundetræninger i Randers

Dansk politihundeforening i Randers har fået et nyt tag på deres klubhus takket være en donation fra Sparekassen Danmark Fonden Himmerland.

Benedikte Jensen
Af Benedikte Jensen 23. december 2024

Dansk politihundeforening i Randers har længe haft behov for en opgradering af deres klubhus. Det gamle tag led under alvorlige utætheder, hvilket påvirkede aktiviteterne i klubben, især på de mere regnfulde dage. Nu er nyt tag blevet installeret, og det betyder, at både to- og firbenede medlemmer kan se frem til tørre og komfortable omgivelser fremover.

Støtte fra lokal fond

Det nye tag er blevet en realitet gennem en generøs donation fra Sparekassen Danmark Fonden Himmerland. Denne økonomiske støtte har gjort det muligt for foreningen at forbedre faciliteterne markant uden at belaste deres egen økonomi yderligere. Foreningen, der tilbyder både hvalpe- og lydighedstræning, kan nu fokusere på deres kerneaktiviteter uden at bekymre sig om de strukturelle problemer, der tidligere har plaget dem.