VENSTRE KLAR MED 26 KANDIDATER TIL BYRÅDSVALGET


Onsdag 23. juni 2021 kl. 11:00

VENSTRE KLAR MED 26 KANDIDATER TIL BYRÅDSVALGET

.
Venstre er klar med en stærk liste til kommunal – og regionrådsvalget d. 16. november.

Kandidatlisten indeholder både velkendte navne, men der optræder også mange nye navne på Venstres liste.

De enkelte vælgerforeninger har afholdt lokale opstillingsmøder og kandidaterne er nu indplaceret efter Venstres kommuneforening har afholdt deres generalforsamling d. 22. juni.

”Det er et stærkt hold med mange profiler, der geografisk dækker bredt og kommer med forskellige erfaringer og baggrunde.

Men fælles for dem alle er ambitionen om en kommune i udvikling, hvor vi udnytter Randers Kommunes store potentiale. Og en kommune, hvor vores velfærd tager udgangspunkt i den enkelte med fokus på omsorg, nærhed og trivsel, ” udtaler partiets borgmesterkandidat, Christian
Brøns.

Knud Pedersen, formand for Venstres kommuneforening supplerer:

” Jeg er meget tilfreds med de kandidater, der har meldt sig på banen.
Det er en god blanding af erfarne kandidater og nye kandidater
med gå-på-mod og nye ideer og tanker. Men vi har stadig få pladser tilbage på listen, og vi vil arbejde benhårdt for at listen bliver helt fyldt ud. ”

Udover kandidater til kommunalvalget valgte generalforsamlingen også Louise Høeg som partiets lokalkandidat til regionsrådsvalget.

Hun afløser Jørgen Winther, der i de seneste 12 år har været valgt til
regionsrådet.

Venstres kandidatliste til kommunalvalget

1. Christian Brøns, Randers
2. Louise Høeg, Hornbæk
3. Claus Berggren, Randers NØ
4. Morten Lindberg, Assentoft
5. Lene Prip-Sørensen, Hald
6. Niels Erik Christensen, Øster Bjerregrav
7. Niels Erik Wegger, Spentrup
8. Mads Kirk, Munkdrup
9. Lars Søgaard, Langå
10. Kasper Justesen, Randers C
11. Katrine Fruelund, Tebbestrup
12. Karen Mathilde Jensen, Tånum
13. Knud Pedersen, Mellerup.
14. Jan Buus Larsen, Randers NV
15. Jens Peter Hansen, Asferg
16. Anders Burlund, Randers C
17. Annette Mejer, Hornbæk
18. Anders Henrik Jensen, Stevnstrup
19. Josefine Præst, Randers NV
20. Anders Bach Andersen, Dalbyover
21. Carsten Solberg, Randers C
22. Ole Jakobsen, Randers C
23. Kristina Møller, Spentrup
24. Anton Schmidt Adamsen, Randers C
25. Bertil Wraa, Vorup
26. Jens Bach Andersen, Nørbæk


© Copyright 2021 RANDERSiDAG.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.