Politik

Milliardløft til faglokaler giver skolebørn i hele landet bedre praktisk undervisning

Danske folkeskoler får nu et markant løft med over 1,4 milliarder kroner til modernisering af faglokaler frem mod 2026. Investeringen skal sikre bedre rammer for praktisk og varieret undervisning i fag som madkundskab, håndværk og design samt naturfag.

Moderne faglokale med elever og underviser i gang med præsentation på projektskærm, der illustrerer opgraderingen af folkeskolernes faglokaler.
Nye og forbedrede faglokaler giver eleverne optimale rammer for både teoretisk og praktisk læring, hvilket er kernen i folkeskolens kvalitetsprogram med milliardløftet til skolerne. Foto: Adobe Express
Af Gabriel Larsen 9. maj 2025

Folkeskoler over hele landet kan se frem til et betydeligt løft af deres faglokaler i de kommende år. En ny undersøgelse fra Kommunernes Landsforening (KL) viser, at kommunerne planlægger forbedringer af folkeskolernes faglokaler for over 1,4 milliarder kroner frem mod 2026.

Investeringen kommer som led i folkeskolens kvalitetsprogram, hvor der samlet er afsat 2,6 milliarder kroner til bedre faglokaler i perioden 2025-2027. Midlerne skal sikre, at skolerne får bedre fysiske rammer til at gennemføre mere praktisk og varieret undervisning.

Kommunerne er allerede i gang

Ifølge KL’s undersøgelse er størstedelen af midlerne allerede disponeret, og projekterne er godt i gang rundt omkring i landets kommuner. Der er tale om både renoveringer og større nybyggerier, som skal opgradere skolernes faciliteter.

Kommunerne forventer at bruge omkring 700 millioner kroner i både 2025 og 2026 på anlægsprojekter til faglokaler. Pengene går blandt andet til at forbedre lokaler til madkundskab, håndværk og design, naturfag og billedkunst.

Ny lov om ytringsfrihed giver håb for offentligt ansatte – men er det nok?

Læs også: Ny lov om ytringsfrihed giver håb for offentligt ansatte – men er det nok?

Mere praktisk skolegang på vej

Fra næste skoleår bliver folkeskolen mere praktisk orienteret. De nye og forbedrede faglokaler skal understøtte denne udvikling ved at give eleverne mulighed for at arbejde mere hands-on med forskellige materialer og teknikker.

Formålet er at sikre, at børn og unge får en mere afvekslende skoledag, hvor de ikke kun lærer at læse og regne, men også får mulighed for at bygge i træ, printe i 3D, spille musik, male og lave mad.

Frihed til lokale løsninger

Kommunerne har fået frihed til at bruge midlerne ud fra lokale vurderinger af, hvordan folkeskolerne får de bedst mulige fysiske rammer. Dette giver mulighed for at tilpasse investeringerne til de specifikke behov, der findes på de enkelte skoler.

Med aftalen om kommunernes økonomi for 2025 er der afsat 888 millioner kroner specifikt til investeringer i bedre faglokaler i 2025. Dette er en del af det samlede anlægsniveau på 20,3 milliarder kroner, som skal sikre gode muligheder for at investere i de fysiske rammer for velfærden.

Flere bøger og mindre skærm

Ud over investeringen i faglokaler omfatter folkeskolens kvalitetsprogram også 540 millioner kroner til flere skolebøger fra 2025 til 2034. Dette skal understøtte anbefalingerne om mindre brug af skærm i skolen.

Midlerne gives til Center for Undervisningsmidler (CFU), som vil stå for at udlåne bøgerne til både folkeskoler og frie grundskoler. Derudover igangsættes en læsekampagne med 25 millioner kroner afsat i perioden 2025 til 2034, der skal bidrage til at øge læselysten blandt børn og unge.

Kilde: Børne- og Undervisningsministeriet

Debatindlæg: Drop undskyldningerne – Danmark har brug for en plan mod klimakaos nu

Læs også: Debatindlæg: Drop undskyldningerne – Danmark har brug for en plan mod klimakaos nu

Ny natur, nye muligheder: Her er fremtidens grønne Danmark

Læs også: Ny natur, nye muligheder: Her er fremtidens grønne Danmark

Tilmeld dig vores nyhedsbrev