Erhverv

Masser af nørderier samlet under et tag – To fantastiske butikker flytter

SCI-FI-SHOP og The Wobbly Nerdles slår sig nemlig sammen og flytter til større lokaler i midtbyen. Flytningen sker midt i maj 2025, sandsynligvis i weekenden den 17. maj.

Masser af nørderier samlet under et tag – To fantastiske  butikker flytter
Foto: The Wobbly Nerdles
Af Dinny Eriksen 1. marts 2025

SCI-FI-SHOP og The Wobbly Nerdles slår sig nemlig sammen og flytter til større lokaler i midtbyen. Flytningen sker midt i maj 2025, sandsynligvis i weekenden den 17. maj.

De to specialbutikker, der begge har oplevet stor vækst og opbakning fra lokalsamfundet, ser frem til at skabe et endnu stærkere samlingspunkt for sci-fi-, fantasy- og brætspilsentusiaster. Med de nye lokaler følger mere plads til events, et større vareudvalg og en bedre præsentation af produkter. Derudover bliver der mere fokus webshoppen, der skal gøre det nemmere for kunderne at handle online.

Læs mere: Hele Danmarks SCI-FI-SHOP fylder 2 år

Det er fantastisk, at SCI-FI-SHOP allerede efter to år har brug for at udvide igen. Det er kun muligt takket være den store opbakning fra de lokale kunder. The Wobbly Nerdles deler begejstringen, da de med de nye lokaler slipper for at skulle flytte rundt på borde og stole ved events, og kunderne får en meget bedre shoppingoplevelse.

Masser af events på vej

Ved at samle kræfterne i ét fælles lokale bliver der også mulighed for at afholde flere specialevents og tilbyde et endnu bredere udvalg af produkter. Begge butikker understreger, at de vil gøre alt for at bevare den hyggelige og uformelle atmosfære, som deres kunder sætter pris på.

Med flytningen bliver det endnu nemmere for sci-fi- og brætspilsfans i Randers at finde alt, hvad hjertet begærer, under ét tag. Det bliver spændende at følge udviklingen frem mod åbningen i de nye lokaler i maj.

Sunset Boulevard planter 500.000 træer – burgerkæde sætter grønt aftryk i Danmark

Læs også: Sunset Boulevard planter 500.000 træer – burgerkæde sætter grønt aftryk i Danmark

Dansk landbrug styrker økonomien: Gæld reduceret med 50 milliarder kroner

Læs også: Dansk landbrug styrker økonomien: Gæld reduceret med 50 milliarder kroner

Tilmeld dig vores nyhedsbrev