Politik

Marcus Mossalski stiller op for SF i Randers: Vil sætte unges mistrivsel på den politiske dagsorden

Den 24-årige Marcus Mossalski er netop blevet godkendt som kandidat for SF Randers til det kommende kommunalvalg i november. Han stiller op med en personlig og faglig baggrund, der giver hans mærkesager ekstra vægt – især unges mentale mistrivsel og afhængighedsproblemer.

Marcus Mossalski stiller op for SF i Randers: Vil sætte unges mistrivsel på den politiske dagsorden
Foto: Rosa Yde
Dinny Eriksen
Af Dinny Eriksen 15. juni 2025

Fra rådgiver til politiker

Marcus Mossalski er kendt for sin aktive rolle i debatten om unges møde med afhængighedsskabende produkter som gambling, nikotinposer og sociale medier. Som tidligere afhængig og nuværende misbrugsbehandler har han i årevis arbejdet for at skabe opmærksomhed om problemet – og nu går han skridtet videre.

“Jeg stiller op, fordi jeg ikke længere kan nøjes med at råbe udefra. Vi står med en generation, der kæmper med mental mistrivsel og afhængighed, og jeg mener, det er kommunens ansvar at tage det langt mere alvorligt,” siger Marcus Mossalski.

SF’s støtte banede vejen

Valget af parti var ikke tilfældigt. Ifølge Marcus har han haft et tæt samarbejde med SF på landsplan gennem sit arbejde som rådgiver og debattør.

“Gennem mit arbejde som rådgiver og debattør med fokus på unge og afhængighed har jeg haft tæt dialog med SF’s folketingsgruppe. De har vist vilje til at lytte, stille kritiske spørgsmål og tage ansvar – og derfor er det her, jeg hører hjemme politisk. Jeg tror på SF’s vision for et samfund med fællesskab, lighed og grøn ansvarlighed,” fortæller han.

Tilbage til Randers med nyt formål

Marcus Mossalski er nu vendt hjem til Randers efter uddannelse og arbejde i København og Aarhus. Han arbejder i dag som misbrugsbehandler på Behandlingscenter Tjeles ambulante tilbud i Aarhus, men bor nu centralt i Randers.

Han ser kommunalpolitikken som en naturlig forlængelse af sin indsats for at hjælpe unge og sætter især fokus på, hvordan kommunen kan tage større ansvar for mistrivsel og misbrug blandt de unge.

En velkommen kandidat

SF’s borgmesterkandidat Rosa Lykke Yde ser frem til samarbejdet.

“Jeg ser frem til at føre et brag af en valgkamp sammen med Marcus og resten af vores stærke kandidathold. Siden jeg i 2022 var med til at få vedtaget et forbud mod spilreklamer i offentlig transport, har jeg fulgt Marcus’ arbejde tæt,” siger hun og tilføjer:

“Jeg er glad for, at han nu vender hjem – og at han sammen med os vil kæmpe for de unge i Randers.”

Fokus på de unge i Randers

Marcus henviser blandt andet til en hvidbog om Randers Kommune, der viser, at omkring 1.000 unge mellem 16 og 29 år hverken er i arbejde eller uddannelse, og har en formodning om at misbrug kan være en del af problemet.

Han ønsker et bredt samarbejde i byrådet og fremhæver vigtigheden af at finde fælles løsninger på tværs af partiskel.

En stemme med erfaring

Udover sin politiske og faglige indsats er Marcus Mossalski også aktiv som foredragsholder og fodbolddommer. Han er desuden en af drivkræfterne bag Liverpools fanklub i Randers, “Randers Reds”, hvor han arbejder for en sundere alkoholkultur blandt unge fans.

Han anerkender, at vejen til en byrådsplads kan være lang – han er nummer 17 på partiets liste – men han er klar til at kæmpe.

“Jeg er kommet sent til festen, men jeg vil kæmpe for politikken,” siger Marcus Mossalski.