Alarm 112
Lattergas i lovens søgelys: Antallet af sigtelser for besiddelse eksploderer
De seneste to år er antallet af sigtelser for besiddelse af lattergas steget markant. Det viser nye tal fra Rigspolitiet, som er udleveret til forsikringsselskabet Gjensidige.
Efter flere år med stigende misbrug blev der i 2023 indført regler, der gjorde det ulovligt at være i besiddelse af lattergas på offentlige steder. Det første år med loven, 2023, resulterede i 168 sigtelser. Året efter eksploderede tallet til over 1.100, og alene i årets første otte måneder er der registreret knap 900 sigtelser. Alt tyder dermed på, at 2025 vil ende med et endnu højere antal end sidste år.
Sundhedsrisici ved lattergas
Den voldsomme udvikling vækker bekymring hos eksperter.
Gjensidiges fagchef for sundhed, Mette Glad, advarer især unge mod konsekvenserne:
Selvom rusen kun varer i 30 sekunder, så kan det føre til iltmangel, og selv ved brug i kortere perioder kan der opstå nerveskader, der kan give lammelser og balanceproblemer,” siger hun.
Læs også:
Hovedsageligt et storbyfænomen
Tallene fra Rigspolitiet viser, at problemet er koncentreret omkring København og Københavns Vestegn. Her er der i årets første otte måneder registreret 656 ud af de samlede 870 sigtelser på landsplan.
Selvom der ikke findes en samlet oversigt over sigtelser for kørsel i påvirket tilstand, peger flere dødsulykker i trafikken på, at lattergas også her udgør en alvorlig risiko.
Advarsel efter dødsulykker
Ifølge Gjensidige bør de tragiske sager være en advarsel til alle.
Lene Rasmussen, der er skadedirektør i selskabet, udtaler:
“Det burde være åbenlyst for enhver, at man ikke skal sidde bag et rat, mens man indtager et rusmiddel, der som lattergas får en til at miste kontrollen over sig selv. Det bør særligt stå klart for alle efter de tragiske sager, hvor både børn og voksne er kørt ihjel,” siger hun.
Om opgørelsen
Opgørelsen er udarbejdet af Rigspolitiet for Gjensidige. Den dækker perioden 1. juli 2023 til og med 21. august 2025 og er baseret på gerningskoden 84115 – Lattergas, lov om markedsføring og besiddelse af.
Antal sigtelser fordelt på politikredse:
| Politikreds | 2023 | 2024 | 2025* |
|---|
| Nordjylland | – | 7 | 1 |
| Østjylland | 11 | 113 | 70 |
| Midt- og Vestjylland | 6 | 14 | 5 |
| Sydøstjylland | 20 | 53 | 20 |
| Syd- og Sønderjylland | 5 | 33 | 34 |
| Fyn | 14 | 52 | 45 |
| Sydsjælland og Lolland-Falster | – | 2 | 10 |
| Midt- og Vestsjælland | 8 | 24 | 11 |
| Nordsjælland | 7 | 40 | 18 |
| Københavns Vestegn | 76 | 429 | 399 |
| København | 21 | 364 | 257 |
| Bornholm | – | – | – |
| I alt | 168 | 1.131 | 870 |
*Tallene for 2025 dækker perioden januar til august.
Læs også: