Erhverv

Klatresiloen i Randers lukker permanent

Bygningens tilstand gør det umuligt at fortsætte driften

Dinny Eriksen
Af Dinny Eriksen 18. september 2025

Det populære klatrecenter Klatresiloen i Randers er nu lukket, og åbner ikke igen. Beslutningen kommer efter, at bygningen ikke kunne godkendes ved en årlig teknisk gennemgang foretaget af FORCE Technology.

Sikkerheden kan ikke garanteres

Klatresiloen har gennem årene været et fast mødested for klatreentusiaster i Randers og omegn. Men de seneste undersøgelser har vist, at bygningens tilstand ikke længere lever op til de krav, der er nødvendige for at drive centeret forsvarligt.

”Det betyder, at vi ikke kan fortsætte driften i lokalerne,” lyder det fra ejerne Jakob og Mikael.

Ingen uheld – men bygningen er problemet

Ejerne understreger, at der ikke har været nogen ulykker i forbindelse med klatringen i Klatresiloen. Lukningen skyldes udelukkende forholdene i bygningen, som ikke længere kan godkendes til brug.

”Vi tager naturligvis sikkerhed meget alvorligt,” siger de.

Fremtiden er uafklaret

Hvad der nu skal ske, er endnu ikke fastlagt. Jakob og Mikael arbejder på at skabe klarhed over de næste skridt og lover at vende tilbage med mere information, så snart det er muligt.

En tak til brugerne

I deres meddelelse sender ejerne en varm tak til alle, der gennem årene har bakket op om Klatresiloen.

”I vil blive savnet,” skriver de to ejere, Jakob og Mikael