Nyheder
Kender du Danmarks bedste holdkammerat? Nu kan du indstille til prisen Fremtidens Idræt for Børn og Unge – Årets Holdkammerat
Danmarks Idrætsforbund (DIF) og A.P. Møller Fonden har åbnet for indstillinger til prisen Fremtidens Idræt for Børn og Unge – Årets Holdkammerat. Vinderen kåres ved Sport 2025 i Herning den 3. januar 2026.
Alle kan være med til at indstille kandidater. Det gælder både holdkammerater, trænere, frivillige, forældre og andre, der ser en ung, som gør en forskel i idrætsfællesskabet. Fristen for indstillinger er søndag den 19. oktober.
En hyldest til fællesskabet
Formålet med prisen er at fremhæve betydningen af de sociale relationer i idrætsforeningerne. Med støtte fra A.P. Møller Fonden vil DIF sætte fokus på de unge, der med deres indsats gør træning og fællesskab til noget særligt.
DIF’s næstformand, Frans Hammer, fremhæver prisen som noget helt unikt:
”Det er altafgørende med gode kammerater, også i idrætten. Det er dem, der gør det ekstra sjovt at møde ind til træning. Jeg synes, det er en helt særlig pris at være med til at uddele, fordi det her virkelig er essensen af, hvad der gør det at være i en idrætsforening til noget helt særligt og noget, der giver venskaber for livet.”
Læs også:
Prisen deles med holdet
Blandt alle indstillede kandidater udpeger en jury tre finalister. Vinderen får et gavekort på 50.000 kroner, der skal gå til en fælles oplevelse for hele holdet eller foreningen. De to øvrige finalister modtager hver 10.000 kroner til deres hold.
Om betydningen af fællesskabet siger Frans Hammer:
”Vi kan se, at de gode sociale relationer er helt afgørende for, hvor længe børn og unge fortsætter til deres idræt. Vi håber, at præmierne kan være med til at give nogle minder i foreningerne, som de kan tage med og huske på i mange år fremover.”
Sidste år gik prisen til taekwondokæmperen Jana Uqqar fra Kolding Taekwondo Klub Sil’la.
Datoer og deadlines
19. september-19. oktober: Åbent for indstillinger
27. oktober: En jury udpeger 3 finalister
3. januar 2026: Vinderen kåres ved Sportsgalla 2025 i Herning Fakta om Fremtidens Idræt for Børn og Unge:
Fakta om Fremtidens Idræt for Børn og Unge
- A.P. Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Fond til almene Formaal har bevilget 85 mio. kroner til projektet, som er udviklet og drives af Danmarks Idrætsforbund.
- Projektet løber over fem år og er et af de mest omfattende initiativer på børne- og ungeområdet i dansk idræt.
- DIF er paraplyorganisation for 62 specialforbund med omkring 6.000 børne- og ungdomsforeninger og 900.000 medlemmer under 18 år.
- Indsatserne spænder over kapacitetsløft, trænerudvikling, trivsel, rekruttering, involvering samt synlighed og videndeling.
Mere information om programmet og indstillinger til Årets Holdkammerat findes på www.dif.dk/bornogunge
Læs også: