

I krimiens tegn
Mandag 1. februar 2016 kl. 08:42![]() | |
|
Bogcafeen afvikles fredag d. 5. februar kl. 16–17 på biblioteket i Stemannsgade, Randers.
Sidste år inviterede biblioteket to kriminørder til at stå for en bogcafé, og det var så stor en succes, at den krimicaféen gentages, dog er det denne gang krimier fra 2015, der tages under behandling.
I februar overlades gulvet til to bibliotekarer fra Horsens bibliotek, nemlig Vibeke Johansen og Lida Wengel. Vibeke og Lida er nogle af hovedkræfterne bag Krimimessen, der hvert år foregår i det gamle statsfængsel i Horsens.
Denne eftermiddag vil Vibeke og Lida fortælle om deres bedste krimi-læseoplevelser i det sidste års tid, samt dykke ned i årets Krimimesseprogram. Krimimessens tema er de syv arketyper, så dem hører vi mere om. Og så vil du få nyheder, overraskelser, og glædelige gensyn fra krimiernes verden.
* Krimimessen løber 12. og 13. marts 2016 og er kulminationen af et års arbejde for medarbejderne på biblioteket i Horsens. Randers Bibliotek arrangerer for første gang bustur til Krimimessen i Horsens, så denne bogcafé (5. februar kl. 16–17, red) er den perfekte opvarmning til turen, som foregår 12. marts.
* Giv RANDERSiDAG en 'synes godt om' på Facebook.
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
© Copyright 2023 RANDERSiDAG.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale. |
Kultur
![]() Det kan stadig lade sig gøre at høre levende musik. Kultur | ![]() | ![]() Blues på Tante Olga Kultur |
![]() | ||
![]() Martin Simpson - en lyslevende folk-blueslegende Kultur | ![]() | ![]() Torsdagsdialoger på Randers Kunstmuseum Kultur |
![]() |