Natur
I aften er der Pilgrimsvandring i Haslund Skov: Natur, ro og fællesskab
Skovfoged og præst guider borgerne gennem en aften i skovens tegn
I aften inviteres borgere i Haslund og resten af Randers til en sensommervandring i Haslund Skov. Her vil skovfoged Michael Rasmussen og sognepræst Louise Raahede guide deltagerne gennem en aften med både naturfaglige og mere refleksive perspektiver på skoven.
To indgangsvinkler til skoven
Michael Rasmussen, der til daglig arbejder hos Skovdyrkerne og har ansvar for skovens drift, fortæller om de forskellige arter i Haslund Skov og om, hvordan den bliver plejet og bevaret.
Samtidig sætter præst Louise Raahede ord på skovens betydning for menneskers liv, når man vandrer gennem dens ro, mærker dens stemning og oplever forundringen over naturens mangfoldighed.
Læs også:
Start ved legepladsen på Bækvejen
Vandringen begynder kl. 18.30 fra legepladsen på Bækvejen i Haslund. Ruten er på cirka 5 kilometer uden svære stigninger, så de fleste kan være med. Turen starter og slutter samme sted, og der er mulighed for parkering på både Bækvejen og Grenvænget.
Afslutning med fællesskab og sang
Efter vandringen samles deltagerne ved legepladsen, hvor menighedsrådet sørger for kaffe, te og hjemmebag. Aftenen rundes af med fællessang ved borde og bænke.
Åben invitation til alle
Arrangementet er åbent for alle interesserede, og arrangørerne understreger, at man både kan få ny viden om naturen og en anledning til at reflektere over skovens rolle i hverdagen.
For dem, der kender Haslund Skov i forvejen, vil der være nye perspektiver at hente, og for dem, der endnu ikke har besøgt området, kan vandringen være en oplagt introduktion.
Læs også: