Alarm 112
Grundlovsforhør i Randers: To alvorlige sager på dagsordenen
Fredag er en travl dag ved Retten i Randers, når to separate grundlovsforhør skal finde sted. I denne artikel får du et overblik over de to sager, der har fanget offentlighedens opmærksomhed.
To udenlandske mænd fra Benin står overfor Retten i Randers, anklaget for ulovligt ophold og arbejde i Danmark. De blev anholdt i en indsats mod social dumping i Randers, og sagerne blev efterfølgende forelagt Udlændingestyrelsen. Nu ser myndighederne nærmere på muligheden for at udvise dem. Det er også blevet undersøgt, om mændene kunne være ofre for menneskehandel, men det lader ikke til at være tilfældet.
I den anden sag er to mænd, 22 og 28 år gamle, sigtet for våbenbesiddelse og andre lovovertrædelser. Den 28-årige blev anholdt ved en ransagning, hvor politiet fandt en pumpgun, patroner, narkotika og knive. Myndighederne beder om lukket grundlovsforhør for at beskytte den fortsatte efterforskning.
Imens er en 22-årig mand også anholdt i sagen efter en arrestation tidligt fredag morgen. Begge sager behandles i retten samme dag, og offentligheden venter spændt på de næste skridt i retssystemet.
LÆS OGSÅ: Godt 60 lastvognslæs kører bentonit til Nordic Waste