Alarm 112

Grundlovsforhør i Randers: 58-årig mand sigtet for butikstyverier

I dag, onsdag den 24. september 2025 kl. 10.30 fremstiller anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi en 58-årig mand i grundlovsforhør ved Retten i Randers. Manden er sigtet for at have begået flere tilfælde af butikstyveri.

Dinny Eriksen
Af Dinny Eriksen 24. september 2025

I dag, onsdag den 24. september 2025 kl. 10.30 fremstiller anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi en 58-årig mand i grundlovsforhør ved Retten i Randers. Manden er sigtet for at have begået flere tilfælde af butikstyveri.

Episoden i Randers

Ifølge politiet fandt det seneste forhold sted tirsdag eftermiddag i en butik på Dytmærsken i Randers. Her skal den 58-årige have skjult kosmetikprodukter til en samlet værdi af flere tusinde kroner under sin trøje og forladt kasselinjen uden at betale.

To personer fulgte efter manden ud af butikken, konfronterede ham og blev ved ham, indtil en patrulje kort efter ankom. Her blev han anholdt og sigtet for butikstyveri.

Flere tidligere forhold

Ud over episoden i Randers er manden desuden sigtet for fem øvrige tilfælde af butikstyveri. Disse er ifølge politiet begået i Nr. Søby, Ikast, Holstebro og Viborg i perioden fra 18. juni til 27. august i år.

Fremstilles med henblik på varetægtsfængsling

Anklagemyndigheden oplyser, at manden fremstilles i grundlovsforhør med henblik på varetægtsfængsling efter hjemrejseloven, da han er rumænsk statsborger.

”Den 58-årige fremstilles med henblik på varetægtsfængsling i medfør af hjemrejseloven, da han er rumænsk statsborger,” lyder det fra Østjyllands Politi.