Alarm 112

Groft overfald i Randers: 34-årig mand i retten efter voldsom morgenepisode

Mand sigtet for brutalt overfald på 48-årig i lejlighed – og for senere overfald på vagt i Randers C

Dinny Eriksen
Af Dinny Eriksen 14. marts 2026

En 34-årig mand bliver fredag kl. 11.30 fremstillet i grundlovsforhør ved Retten i Aarhus. Han er sigtet for at have begået et groft overfald på en 48-årig mand i en lejlighed i det centrale Randers.

Ifølge Anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi skulle overfaldet være sket i fællesskab med to andre gerningsmænd.

Overfald i lejlighed i Randers

Episoden fandt sted torsdag den 5. marts klokken 06.00.

Her blev den 48-årige mand ifølge sigtelsen overfaldet i en lejlighed i det centrale Randers, hvor han blev udsat for flere slag i ansigtet og adskillige spark i hovedet, mens han lå på jorden.

Politiet mener, at overfaldet blev begået i forening med to andre personer.

Meldte sig selv til politiet

Den 34-årige mand blev anholdt fredag morgen klokken 08.40.

Han meldte sig selv til politiet i Randers, efter at han var blevet eftersøgt og mistænkt i sagen om overfaldet på den 48-årige mand.

Ifølge politiet er manden for nylig blevet løsladt i forbindelse med lignende kriminalitet.

Også sigtet for overfald på vagt

Ud over sagen om overfaldet den 5. marts er den 34-årige mand også sigtet i en anden sag fra Randers.

Her skulle han ifølge sigtelsen have taget halsgreb på en vagt i et supermarked i Randers C søndag den 8. marts klokken 19.03.

I den forbindelse skulle vagten også være blevet udsat for både slag og skub.