Sport
Fra Randers til internationale fodboldscener: Signe Kallesøe Bruun er udtaget til kvindelandsholdet
Signe Kallesøe Bruun, den talentfulde fodboldspiller fra Randers, er endnu en gang udtaget til Kvindelandsholdet. Med hendes imponerende erfaring fra store klubber som Real Madrid, Paris Saint-Germain og Olympique Lyon, er hun klar til at spille en afgørende rolle i de kommende Nations League-kampe. Læs med, når vi dykker ned i hendes rejse fra lokale baner i Randers til stjernestatus på den internationale fodboldscene.
Kvindelandsholdets opstart mod EM
For Kvindelandsholdet er det nye år ikke bare starten på et spændende EM-år, men også en vigtig fase i Nations League. Andrée Jeglertz har udtaget 23 spillere til de kommende kampe mod Sverige og Italien, der finder sted i februar. For Randers’ egen Signe Kallesøe Bruun betyder det endnu en chance for at vise sine færdigheder på den store scene.
Den 6. april 1998 blev Signe Kallesøe Bruun født i Randers, og startede i fodboldklubben I.f.a i Stevnstrup, og i dag er hun en af Danmarks mest markante spillere på kvindelandsholdet. Bruun, der spiller for spanske Real Madrid i Liga F, har været en del af landsholdet siden 2017 og har allerede sat sig stærkt på både klub- og landsholdsscenen.
Signe Bruun: En spiller med store ambitioner
Signe Bruun har gennem årene etableret sig som en afgørende spiller for både sin klub og det danske landshold. Hendes talent blev hurtigt bemærket, og hun debuterede på A-landsholdet allerede i 2017, hvor hun hurtigt viste sine målscorende evner. Særligt i kampen mod Bosnien-Hercegovina i 2020 satte hun rekord med fem mål i én kamp – et målshow, der blev et klart tegn på hendes potentiale.
I hendes karriere har Signe spillet for flere store klubber. Fra hendes ungdomstid i Stevnstrup og Skovbakken, til en succesfuld tid i Fortuna Hjørring, hvor hun hjalp holdet med at vinde både DM og pokalen. Hendes næste skridt på karrierevejen førte hende til Paris Saint-Germain, hvor hun var med til at vinde det franske mesterskab. Efter en periode i Olympique Lyon, som gav hende stor erfaring, tog hun i 2023 videre til Real Madrid Femenino.
Fra Randers til international fodbold
For Signe Kallesøe Bruun er det en drøm, der er blevet til virkelighed at spille på et af verdens bedste kvindehold. Hun er stolt af sin oprindelse i Randers og hendes opvækst i den lille by Stevnstrup. Hendes rejse fra de lokale fodboldbaner til de internationale stadions er en inspirerende historie for mange unge spillere, der drømmer om at følge i hendes fodspor.
En del af et stærkt landshold
Signe Bruun er ikke alene om at repræsentere Danmark i den kommende Nations League. Truppen er stærkt sammensat med spillere som viceanfører Stine Ballisager og den rutinerede keeper Alberte Vingum og wingbacks Janni Thomsen og Sofie Svava, der er tilbage efter skader. Sammen skal de kæmpe om vigtige point, både for at sikre sig en god seedning til næste års VM-kvalifikation og for at opbygge momentum frem mod EM.
Signe Bruun og hendes holdkammerater starter deres Nations League-kampagne mod Sverige den 21. februar på Odense Stadion, før de møder Italien på udebane den 25. februar. Begge kampe bliver vist på DR1 og DR2, og billetter til hjemmekampen kan findes via billet.dbu.dk.
Foto: Instagram / ©signebruun20