Nyheder
Fra ferieafløser til nøgleperson: Lokal ildsjæl har sat sit præg på Sparekassen Kronjylland siden 1985
Når Lone Rasmussen den 19. juni 2025 markerer sit 40-års jubilæum i Sparekassen Kronjylland, er det med både ydmyghed og stolthed. Det, der begyndte som et feriejob med mønttælling, udviklede sig hurtigt til en livslang karriere i den østjyske sparekasse.
Startede med mønttælling i Auning
Lone Rasmussen begyndte sin karriere i Sparekassen Kronjyllands afdeling i Auning i sommeren 1985. Opgaven var dengang enkel, men vigtig: at tælle de mange kontanter, som Djurs Sommerland indleverede dagligt. Det var i en tid, hvor alt foregik manuelt, og kunderne brugte kontanter til stort set alle betalinger.
Efter den første sommer blev hun tilbudt fastansættelse og fik stilling som kasserer. Denne funktion varetog hun i 22 år i Auning-afdelingen.
Læs også:
Udvikling og nye roller
Senere gik turen til Sparekassens afdeling i Ørsted, inden hun blev en del af boligafdelingen i hovedsædet i Randers. Siden 2012 har hun arbejdet med boligkundesager fra kontoret i Hammel. Her har hun bidraget med sin mangeårige erfaring i rådgivning og sagsbehandling.
I løbet af de 40 år har Sparekassen Kronjylland udviklet sig fra en lokal bank med cirka 150 ansatte til et landsdækkende pengeinstitut med over 900 medarbejdere. Lone Rasmussen har været vidne til både teknologiske forandringer og organisatorisk vækst.
Lokal forankring i Auning
Selvom arbejdet har ført hende til flere byer, har hun hele tiden haft sin base i Auning. Her bor hun sammen med sin mand, og parret har to voksne børn og et barnebarn.
Fritiden bruger hun aktivt i lokalsamfundet. Hun har en bestyrelsespost i SuperBrugsen i Auning og deltager i aktiviteter i Lions Svanerne. Derudover er hun fast deltager i powerwalking, som kombinerer motion med frisk luft og fællesskab.
Læs også: