Erhverv

Foreningsliv og tilgængelighed i fokus på International Handicapdag 2024

Mød lokale idrætsforeninger, olympiske parasportudøvere og hør mere om Randers Kommunes arbejde for tilgængelighed i Kulturhuset 3. december.

Foreningsliv og tilgængelighed i fokus på International Handicapdag 2024
Rosa Lykke Yde Formand for Socialudvalget Medlem af Randers Byråd for SF Medlem af Økonomiudvalget
Af Benedikte Jensen 12. november 2024

Socialudvalgsformand i Randers Kommune, Rosa Lykke Yde, ser frem til at markere dagen.

“Rigtig mange mennesker lever med et handicap, hvad end det er fysisk eller mentalt. Derfor er det vigtigt, at vi samles til International Handicapdag for at sætte fokus på mennesker med handicap og deres muligheder,” siger Rosa Lykke Yde.

I år er foreningsliv og parasport på programmet, og på dagen indvies Randers Kommunes nye initiativ, Parasport Randers. Initiativet skal få flere mennesker med fysiske og mentale handicap med i fællesskabet omkring idræt og bevægelse i foreningslivet. Som en del af indvielsen kommer danske atleter fra Parasport Danmark, som deler deres oplevelser fra de Paralympiske Lege og Special Olympics.

Sektionsleder i kommunens veje og trafikafdeling, Magnus Vilstrup Andersen, holder et oplæg om kommunens politik for tilgængelighed, der danner rammen for mere inkluderende byrum og natur.

Deltagerne på handicapdagen kan også opleve stande fra handicaporganisationer, idrætsforeninger og kommunen, som præsenterer deres arbejde og aktiviteter.

“Vi bruger dagen på at sætte fokus på de barrierer, som mange med fysiske og mentale handicap oplever i deres hverdag, og hvordan vi gør vores fællesskaber og byer mere tilgængelige. Vi håber, at alle nysgerrige vil kigge forbi, så vi sammen kan fremme forståelsen og skabe større bevidsthed om handicap,” siger Rosa Lykke Yde.

Arrangementet foregår tirsdag den 3. december fra kl. 15.45 til 19.00 i Kulturhuset, og alle er velkomne. Dagen arrangeres af Randers Kommune i samarbejde med Handicaprådet.

Se hele programmet og dagens organisationer og foreninger på www.randers.dk/handicapdag24.

KlimaEnergi og Verdo Go Green slår kræfterne sammen: skræddersyede solcelleløsninger til erhvervslivet

Læs også: KlimaEnergi og Verdo Go Green slår kræfterne sammen: skræddersyede solcelleløsninger til erhvervslivet

Lettere at køre hurtigere i traktor med påhæng: Ny lovændring fjerner unødvendige krav

Læs også: Lettere at køre hurtigere i traktor med påhæng: Ny lovændring fjerner unødvendige krav

Tilmeld dig vores nyhedsbrev