Danmark
Flere hjertestartere skal redde liv – nye anbefalinger viser, hvor behovet er størst
Dansk Råd for Genoplivning og TrygFonden markerer Hjertestarterdagen med fokus på hurtig hjælp ved hjertestop
Når hjertet stopper, tæller hvert sekund. Derfor sætter Dansk Råd for Genoplivning og TrygFonden i dag fokus på, at der fortsat er brug for flere hjertestartere – og at de skal hænge de rigtige steder. Anledningen er Hjertestarterdagen, som for 13. år i træk markeres over hele landet med gratis arrangementer for børn og voksne.
Hjertestartere redder liv – men skal hænge de rette steder
I Danmark har arbejdet med at opsætte og registrere hjertestartere stået på i to årtier, og landet har vist vejen for mange andre. Alligevel er der stadig potentiale for forbedring, fortæller direktør i Dansk Råd for Genoplivning, Stine Strandkjær:
”Det går godt i Danmark, når det gælder genoplivning ved hjertestop uden for hospital, men vi ser stadig et potentiale i, at flere får stød med en hjertestarter, inden ambulancen ankommer. For vi oplever, at der er masser af borgere, der gerne vil træde til, og vi håber at få sat fokus på, at man får hængt hjertestartere op, hvor behovet er størst,” siger hun.
Danske forskere med erfaring fra forskningsprojektet NordStart, iværksat af Hjerteforeningen og MelsenFonden, har nu udpeget de tre mest oplagte placeringer til en ny hjertestarter i hver af landets 98 kommuner. Placeringerne bygger på data om tidligere hjertestop, befolkningssammensætning og eksisterende hjertestartere.
Læs også:
Storebæltsbroen lyser rødt for at hylde frivillige
Hjertestarterdagen er også en hyldest til de mange frivillige og hjerteløbere, der dagligt står klar til at træde til. I aften bliver Storebæltsbroens pyloner oplyst i rødt for at markere dagen.
”Vi ved bl.a. fra Hjerteløberordningen, at rigtig mange i befolkningen gerne vil træde til, men det at træde til ved hjertestop er ikke noget, der sker hver dag. Så Hjertestarterdagen er en god anledning til at få øvet sine færdigheder,” siger Grethe Thomas, projektchef i TrygFonden.
”Det er netop den store indsats fra de frivillige sammen med hjerteløberne, det præhospitale system og hospitalerne, som hyldes i dag med oplysningen af Storebæltsbroens pyloner,” tilføjer hun.
26.000 hjertestartere – men flere skal være døgntilgængelige
I dag er der registreret 26.408 hjertestartere på Hjertestarter.dk, hvoraf 18.987 – svarende til 72 procent – er tilgængelige døgnet rundt.
Ved hjertestop bruger personalet på 1-1-2 Hjertestarter-Netværket til at henvise til nærmeste hjertestarter, og frivillige hjerteløbere får via appen besked om, hvor de kan hente den.
Læge og ph.d. ved Aalborg Universitetshospital, Kristian Bundgaard Ringgren, understreger betydningen af den nye viden:
”Det er altid positivt, når en ny hjertestarter hænges op, gøres døgntilgængelig for alle og registreres på Hjertestarter.dk. Men fordi vi har fået mere viden om, hvor hjertestoppene sker, kan vi arbejde mere strategisk med placering af hjertestartere og udpege de steder, hvor der er mest brug for dem.”
58.000 danskere står klar som hjerteløbere
Hele 58.076 aktive hjerteløbere i Danmark kan i dag tilkaldes, når der sker et hjertestop. De fleste findes i Region Hovedstaden og Midtjylland, men alle regioner bidrager.
Gunnar Gislason, forskningschef i Hjerteforeningen, professor i kardiologi ved Københavns Universitet og overlæge på Herlev og Gentofte Hospital, ser store perspektiver i samarbejdet mellem borgere og fagfolk:
”Vi er allerede langt fremme på genoplivningsområdet i Danmark, men jo flere af denne slags projekter, vi kan gennemføre, jo klogere endnu kan vi blive. Det vil i sidste ende kunne bidrage til, at folk, der falder om med hjertestop, i endnu højere grad kan få hurtig hjælp, og dermed at flere mennesker får mulighed for at overleve.”
Hjertestarterdagen i hele landet
Torsdag den 16. oktober blev Hjertestarterdagen markeret med 53 gratis arrangementer over hele landet. Her kunne børn og voksne prøve hjertelungeredning og lære at bruge en hjertestarter.
På Hjertestarter.dk kan man finde den nærmeste hjertestarter, og på Hjerteløber.dk kan interesserede læse mere om, hvordan man bliver en del af ordningen.
Læs også: