Erhverv
Fagforbundet FOAs hovedbestyrelse har udtaget krav til de kommende overenskomstforhandlinger: Kræver lønløft og større frihed
FOA har nu udpeget de krav, som forbundet vil kæmpe for ved overenskomstforhandlingerne i 2026. Blandt hovedpunkterne er højere løn, bedre fleksibilitet og en ny fritvalgsordning, der skal give medlemmerne større indflydelse på deres arbejdsliv.
Medlemmerne vil have lønløft og fleksibilitet
De mange krav kommer efter en omfattende medlemsinddragelse, hvor tusindvis af FOA-medlemmer har sendt forslag ind fra hele landet. Nu har hovedbestyrelsen sorteret og prioriteret ønskerne, som danner grundlaget for FOAs krav til KL og Regionernes Lønnings- og Takstnævn.
”Når vi indsamler medlemmernes krav, er det demokratiet, der taler, og her lyder medlemmernes stemme højt og tydeligt, at vi skal kæmpe for et lønløft. Det gælder bredt for velfærdens mange ansatte, men det gælder i særlig grad de lavest lønnede. Prisernes himmelflugt de seneste år har gjort det virkelig svært for dem at have råd til bare det basale. Det sker paradoksalt nok samtidig med, at Danmark har en bomstærk økonomi.” siger FOAs forbundsformand Mona Striib.
Hun peger på, at de stigende priser de seneste år har gjort det svært for mange medlemmer at få økonomien til at hænge sammen, trods landets stærke økonomi:
”Der må fællesskabet altså løfte bunden.”
Læs også:
FOA vil indføre fritvalgsordning
Et centralt krav i FOAs forhandlinger bliver indførelsen af en såkaldt fritvalgsordning – en model kendt fra det private arbejdsmarked. Ordningen skal give medarbejderne mulighed for selv at vælge, om de vil bruge en del af lønnen på eksempelvis pension, ekstra frihed eller kontant udbetaling.
”Mange medlemmer har et ønske om at få mere fleksibilitet og mulighed for selv at vælge det, der passer til, hvor de står i tilværelsen. En vil måske prioritere færre arbejdsdage i seniorårene, en anden vil have mere løn udbetalt for at spare op til gode oplevelser med familien eller en bolig. De efterspørger en fritvalgsmodel, der ligner den, vi kender fra det private arbejdsmarked. I FOA er vi klar til at lægge grundstenene til sådan en ordning nu, så vi får en kollektiv ordning, der giver individet frihed til selv at bestemme,”
Arbejdsmiljø og trivsel højt på dagsordenen
Ud over løn og fleksibilitet vil FOA også stille krav, der skal forbedre arbejdsmiljøet og skabe bedre trivsel. Det gælder blandt andet rettigheder for seniorer og forældre, herunder flere barns sygedage og ret til livsfasesamtaler med lederen.
”Trivsel, arbejdsmiljø og fleksibilitet er vigtige emner, som vi kommer til at kæmpe for. Så der er balance i arbejdslivet. Det gælder for eksempel bedre muligheder for seniorer. At barns sygedage bliver en sikret rettighed, ligesom man bør have en tredje dag. Eller, hvis man er et sted i livet, hvor man har brug for særlige hensyn – at man får ret til en livsfasesamtale med sin leder,” siger Mona Striib.
Næste skridt i forhandlingerne
De fælles krav fra FOA og de øvrige organisationer i Forhandlingsfællesskabet skal forhandles på plads i de kommende måneder. Selve udvekslingen af krav mellem arbejdstager- og arbejdsgiversiden ventes at finde sted midt i december.
De tre sektorer i FOA – Social og Sundhed, Pædagogisk Sektor samt Kost, Service, Teknik og Beredskab – udtager først deres specifikke krav senere.
På foa.dk kan man se den fulde oversigt over FOAs overordnede krav til de kommende forhandlinger.
Læs også: