Høstmarkedet er i år helt særligt, fordi skolen både kan markere 25 års jubilæum og sige velkommen til sin nye skoleleder, Kirstine Ipsen, der tiltrådte 1. august.
Høstmarkedet bliver en festdag med masser aktiviteter, konkurrencer og madboder i høstens tegn, som skolens vuggestue, børnehave, SFO og elever fra 0.-10. klasse står bag. Som nyt tiltag åbner skolen for bagagerums-loppesalg. Der er plads til 30 biler.
Derudover kommer borgmester Claus Omann Jensen (V) og hejser Grønt Flag for 4. gang og klipper den røde snor til skolens nye udeklasseværelser.
Begge dele er led i skolens naturprofil Skolen ud i naturen/naturen ind i skolen. Med en placering lige op ad Nørreskoven arbejder skolen målrettet med at integrere natur og udeliv i undervisningen. De nye udeklasseværelser skal især bruges til fagene natur/teknik, sløjd og hjemkundskab.
25-års jubilæet og reception for den nye skoleleder bliver fejret med jubilæumskage og kransekage på markedspladsen. Den 29. september bliver 25-års jubilæet markeret mere formelt ved en fest på skolen for alle ansatte og pionererne bag skolens start og udvikling.
Alle interesserede er meget velkomne til at fejre dagen med skolen.
Program:
12.30: Bagagerums-loppemarked åbner
12.45: Markedspladsen åbner med livemusik
13.00: Taler ved bestyrelsesformand, skoleleder og borgmester
13.20: Borgmesteren hejser Grønt Flag og klipper den røde snor
13.30: Boder, aktiviteter og konkurrencer.
Mini-koncert med Nanni fra X-faktor, skoleband m.fl. Jubilæumskage og velkomstreception. Udtrækning af konkurrencevindere hver time.
17.00: Markedspladsen lukker.
* Randers Kristne Friskole, Moseskellet 2, Randers: Høstmarked 2. september kl. 13-17.
* Giv RANDERSiDAG en ‘synes godt om’ på Facebook – klik her.
* Tilmeld dig vort nyhedsbrev på forsiden.
* Avisen har fået ny mailadresse: info@randersidag.dk
Læs også: