Sport
Ekstra støtte til volleyballklub
Op til 15 øre for hver liter
OK giver Randers Volleyballklub 30 procent ekstra i sponsorstøtte til næste år, så de får ekstra hjælp til at komme igennem coronakrisen til og med maj 2021. Klubben er for alle, nybegyndere og elitespillere, og både for børn, voksne, turneringsspillere og motionister. Foto: Lisa B. Jørgensen.
“Vi har haft sponsoraftalen i ca. 20 år, og er meget glade for den, da den betyder at vi kan give vore børn og unge spillere lidt ekstra,” fortæller Torben Post fra Randers Volleyballklub, og han forklarer videre: “Vi har således alle vore sponsorers navne på alle spillerdragterne, så alle spillere er ens uanset hvilke hold de spiller på.”
Torben Post siger videre: “Sponsorpengene gavner vore ca. 30-40 børne og ungdomsspillere. Det er især til materialer og rekvisitter til træningen. De yngste “kids” 0 til 5. klasse og “teens” U14 træner i Romalthallen, og vi håber at alle kommer i gang indendørs efter ferien. Vi kunne jo desværre ikke holde sæsonafslutning her i foråret. Vore seniorer har hjemmebane hos Randers Real og på Statsskolen, og her begynder vi også igen i august.”
Det kan godt betale sig at tanke hos Kvickly i Hadsten. Nu har Randers Volleyballklub modtaget godt 10.000 kr. plus evt. moms for det seneste år.
Pengene har OK’s kunder sparet op til klubben ved at tanke på deres OK Benzinkort. Når man vælger at knytte sit benzinkort til sponsoraftalen, støtter man gratis med et øre beløb for hver liter brændstof, der tankes på kortet. Det koster med andre ord ikke kunden ekstra at tanke, da det er OK og Kvickly i Hadsten, der udbetaler pengene.
Den pågældende klub eller forening kan i alt opnå 15 øre i støtte for hver liter, bilisten tanker. Der er først og fremmest 5 øre for at tanke brændstof. Men også 5 øre for samme liter brændstof, hvis bilisten er el-kunde i OK og yderligere 5 øre, hvis man har mobiltelefoni hos OK. På den måde kan man støtte lokalsporten med i alt 15 øre, hver gang man tanker en enkelt liter brændstof.
Ekstra støtte
Randers Volleyballklub er én af 1800 klubber og foreninger, der kommer til at nyde godt af ekstra støtte fra OK. Det danske energiselskab vil frem til og med maj 2021 øge sponsorstøtten med 30 procent til alle eksisterende foreninger med en benzinkortaftale, så de får ekstra hjælp til at klare sig igennem coronakrisen.
“Vi ved, at denne tid er speciel vanskelig for alle klubber og foreninger, hvor mange har været tvunget til at sætte deres aktiviteter på pause. Derfor øger vi nu støtten til vores loyale og trofaste sponsormodtagere med 30 procent, så både voksne, børn og unge fortsat vil have mulighed for at dyrke idræt og foreningslivet, der hvor de bor,” siger Anders Knudsen, salgsdirektør i OK.
Læs også: