Trafik
E45 nord for Aarhus indsnævres til ét spor søndag – trafikanter fra Randers skal forvente forsinkelser
Søndag den 13. april skal trafikanter fra Randers og omegn forberede sig på kødannelse og forlænget rejsetid, hvis de skal sydpå ad E45 Østjyske Motorvej. Vejdirektoratet spærrer nemlig et spor ad gangen på motorvejen nord for Aarhus i tidsrummet fra klokken 06:30 til 17:30.
Arbejdet foregår umiddelbart nord for Motorvejskryds Aarhus N og skyldes, at Vejdirektoratets entreprenør skal grave en ny underføring under motorvejen.
Kun ét farbart spor i hver retning
I løbet af søndagen vil motorvejen skiftevis blive indsnævret til ét spor i både nordgående og sydgående retning. Arbejdet vil foregå hele dagen, men ventes afsluttet senest klokken 17:30, hvorefter der igen vil være to spor åbne i begge retninger.
Vejdirektoratet forventer, at den værste påsketrafik tidligt i påskeugen er overstået, men advarer alligevel om, at der kan opstå perioder med kødannelse – især når trafikken bliver ledt ned på ét spor.
Trafikanter opfordres derfor til at planlægge deres rejse i god tid og holde sig opdateret på trafikinfo.dk.
Udbygning af E45 skal mindske fremtidige køer
Arbejdet med underføringen er en del af Vejdirektoratets større projekt med at udvide E45 mellem Kolding og Randers på flere strækninger. I alt bliver motorvejen udbygget på en 60 kilometer lang strækning for at forbedre fremkommeligheden og reducere de lange køer, som mange pendlere i Randers-området oplever i myldretiden.
Udbygningen af motorvejen ventes at give trafikanterne en mere stabil og sikker rejseoplevelse, når projekterne står færdige i de kommende år.
Hold dig opdateret
→ Læs mere om trafikforholdene på www.trafikinfo.dk
→ Følg med i Vejdirektoratets arbejde på www.vejdirektoratet.dk