Kultur

Danmarks mest fantastiske fantasyfestival indtager Rosenholm Slot – oplev en eventyrweekend på Hjelm Dyb-Festival

På lørdag den 23. august åbner Rosenholm Slot igen portene til Hjelm Dyb-Festival, der byder på alt hvad en fantasyfan kan ønske sig, og den strækker sig endda over hele weekenden.

Dinny Eriksen
Af Dinny Eriksen 21. august 2025

Festivalen, som er inspireret af J.R.R. Tolkiens univers, har på få år udviklet sig til en af Østjyllands mest særprægede kulturbegivenheder.

Sidste år skrev vi i anmeldelsen: “En enestående oplevelse til 5 stjerner.”

I år byder arrangørerne på et endnu større og mere varieret program, der kombinerer musik, foredrag, rollespil, workshops, boder og familieaktiviteter – alt sammen i de historiske rammer af Rosenholm Slot ved Hornslet.

En festival i Tolkiens ånd

Festivalen skiller sig ud ved sin særlige blanding af kultur, litteratur og oplevelser. Slotsparken befolkes af hobbitter, elvere og orker, og gæsterne kan bevæge sig gennem markedspladsen Herredet, hvor middelalderboder og duften af mjød, brød og gryderetter sætter stemningen.

Som arrangørerne selv beskriver det: “Én festival til at begejstre dem alle!”

Musik mellem naturens toner og fællessang

Musikken spiller en central rolle i programmet. Den nordiske folkemusikgruppe Auroq optræder flere gange dagligt både i slotsgården og på markedsområdet, hvor de skaber en stemning, der leder tankerne tilbage til middelalderen.

I Kapellet venter en mere meditativ oplevelse med musikprojektet ENØE, der med fløjte og naturlyde inviterer publikum ind i Radagasts verden. Som det udtrykkes i programmet: “ikke storladen som Ainurens skabelsessang, men ydmyg og nærværende – som en hvisken fra skovens hjerte.”

Sangerinden Trille Kjeldsen sørger for aktiv deltagelse med workshoppen “Fantastisk fællessang”, hvor festivalgæsterne lærer elver- og troldmandssange. Her kan man både varme stemmen og kroppen op og måske ende i en spontankoncert.

Foredrag og samtaler for de nysgerrige

For dem, der vil dykke ned i litteratur og kulturhistorie, er festivalen spækket med foredrag i både Riddersalen og under åben himmel i Æblehaven.

Lørdag åbner historiker Casper Clemmensen med “en fantastisk rejse ind i Tolkiens univers og Jyllands glemte historie”, mens Jakob Stegelmann senere samme dag gennemgår fantasyfilmens special effects: “Omsætter man magiske hændelser til noget, der virker troværdigt på lærredet.”

Andre højdepunkter tæller Kenneth Bøgh Andersen og Henning Kure, der fortæller om “Valhalla!”, samt Jakob Levinsen, som viser hvordan rock og metal gennem tiden har hentet inspiration fra Tolkiens verden.

Søndag fortsætter foredragene med bl.a. Silja Okking, der i sit oplæg insisterer på: “lyttes, lyttes, lyttes!!” i jagten på Howard Shores musikalske nuancer. Lea Grosen Jørgensen spørger på engelsk: “Good vs. evil – or what?” og udfordrer forestillingen om det onde hos Tolkien.

Rollespil, sværd og skattejagter

Hjelm Dyb-Festival er dog langt mere end ord og musik. Hele weekenden byder på levende rollespil, hvor det største tilløbsstykke uden tvivl er “Det store slag” i slotsparken. Her udkæmpes en improviseret kamp mellem “Hjelm Dybs krigere” og “den onde nekromants hær af udøde”. Publikum kan se på – eller melde sig som kæmpere for 50 kr.

Rundt på pladsen kan man prøve bue- og sværdtræning, male Warhammer-figurer, skrive med elverskrift eller kaste sig over bordrollespil for unge. Biblioteket byder på Tolkien-bingo og det klassiske spil “Varulv”, mens børn og familier kan tage på skattejagt gennem hele festivalområdet og møde de nuttede drager ved det populære “Drage-photoshoot.”

Mad og middelalderstemning i Herredet

Ingen festival uden forplejning – og her skuffer Hjelm Dyb heller ikke.

I Herredet kan man købe mjød og kaffe hos Frejas Dal, prøve bubble tea hos Bobbelvognen eller opleve reenactment-gruppen Custos Vituli lave middelaldermad over bål. Duften fra gryderne blander sig med stemningen af soldater og adelsfolk i 1300-tals klæder.

Arrangørerne lover “et bredt udvalg af madboder i slotsparken, som passer til enhver smag.” Man kan både spise sig mæt på festivalen eller tage madkurv med og holde picnic i slotsparken.

Historie, rundvisning og forfattermøder

Når festivalen lukker ned for dagens aktiviteter, er der stadig mulighed for at fordybe sig i slottets egne fortællinger. Lørdag aften og søndag eftermiddag tilbydes guidede rundvisninger på Rosenholm Slot – kendt som kulisse for tv-klassikeren Jul på Slottet.

Festivalen samler desuden en række forfattere, der undervejs signerer bøger i Magiarkivet. Navne som Eva Egeskjold, Kenneth Bøgh Andersen og A.K. Hauser er blandt dem, man kan møde.

Praktiske oplysninger

Festivalen finder sted lørdag den 23. august kl. 10.00–17.00 og søndag den 24. august kl. 10.00–16.00. Adressen er Rosenholmvej 119, 8543 Hornslet, og parkering er gratis.

Langt de fleste aktiviteter er inkluderet i billetten, men enkelte kræver forhåndstilmelding eller et mindre gebyr, blandt andet Jakob Stegelmanns foredrag og deltagelse i det store slag.

Festivalen er kontantløs, og betaling foregår med kort eller MobilePay. Hunde er velkomne udendørs, så længe de holdes i snor.

En magisk weekend i vente

Hjelm Dyb-Festival 2025 kombinerer musik, foredrag, aktiviteter og madoplevelser på en måde, der appellerer til både fantasynørder, børnefamilier og nysgerrige førstegangsbesøgende.

“Én festival til at begejstre dem alle!”Køb din billet her eller læs mere om festivalen