Alarm 112
Brandfolkene har nu afsluttet deres indsats ved Verdo branden på Randers Havn
Efter en lang og intensiv indsats har Beredskab & Sikkerhed omkring kl. 13 afsluttet slukningsarbejdet ved Verdo i Randers. Branden, der opstod lørdag i en silo fyldt med træflis, er nu slukket, og brandfolkene har pakket sammen efter næsten 24 timers arbejde på havnen.
Anden brand på en uge
Branden i træflissiloen hos Verdo er den anden på blot en uge, hvilket har skabte end del bekymring blandt både borgere og myndigheder. Selvom selve branden var under kontrol inden for de første timer af indsatsen, fortsatte arbejdet med at tømme siloen for det brændende materiale.
Indsatsleder Anders Brix Christensen udtaler, at den lange arbejdsindsats primært skyldes den møjsommelige proces med at sikre, at gløder ikke genantænder branden. Der har været en vedholdende indsats for at sikre, at der ikke efterlader en potentiel brandfare. Derfor er der brugt mange timer på at fjerne og efterslukke i træflisen.
Brandvæsenet pakker sammen
Søndag omkring kl. 13 meldte Beredskab & Sikkerhed på det sociale medie X, at de var ved at afslutte arbejdet og pakke deres udstyr sammen. Herefter blev stedet overdraget til Verdo, som nu skal sikre, at siloen kan bringes tilbage i drift uden risiko for nye brande.
Kilde: Beredskab & Sikkerhed