Nyheder

Børn og unge skal have indflydelse

Redaktion
Af Redaktion 14. september 2016

Det skal de, når de de i dag og torsdag for første gang deltager i en workshop for at udvikle en skoles værdigrundlag – og dermed fundamentet for skolens daglige liv og ledelse.

I samarbejde med landsorganisationen Danske Skoleelever afholder Søndermarkskolen i Randers den første workshop i Danmark, hvor elever er en naturlig medspiller i udviklingen af værdierne. Samtidig er alle kommunens skoler netop i gang med en proces hen mod et fælles elevråd for hele kommunen

At give børn og unge reel indflydelse er væsentligt. De gør sig mange tanker, tanker som er vigtige at få med videre ind i fremtiden,” siger formand for Børn- og Skoleudvalget, Anders Buhl Christensen (V). Han tilføjer:

“Derfor arbejder vi generelt i Randers kommune meget med at sikre medindflydelse for børn og unge. Det gør vi med et kommende fælles elevråd på tværs af skolerne, siger Anders Buhl Christensen.

Det er første gang, at organisationen Danske Skoleelever med hovedkontor i Randers, deltager i at tilrettelægge en sådan workshop. Elevorganisationen er tæt samarbejdspartner for de lokale folkeskoler, når det handler om elevdemokrati.

Vi har i planlægningen af workshoppen været med til at tilrettelægge, hvordan man bedst får elevernes perspektiv på skolens værdier, siger Frida Rasmussen, der er en af de unge sekretariatsfrivillige hos Danske Skoleelever.

Vi har brugt det første år i en ny skolestruktur på at gå praktisk til værks. Nu er tiden kommet til, at vi også sætter ord på, hvad der er vores fælles værdier, fortæller skoleleder, Helle Hesel.

Tirsdalens skole næste gang
Eleverne går på Søndermarkskolen fra 0.-6 klasse hvorefter de fortsætter til en fælles udskolingsskole for 7.-9. klasse på Tirsdalens skole.

Når eleverne har givet deres bud på Søndermarkskolens fælles værdier, arbejder skolens bestyrelse og ledelse videre med elevernes input. I den forbindelse vil der også blive workshops for skolens personale og forældre.

* Samtidig med konkret værdiarbejde på Søndermarkskolen, arbejder Randers Kommune med at skabe et fælles elevråd på tværs af kommunens 19 skoler og de lokale elevråd.

* Giv RANDERSiDAG en ‘synes godt om’ på Facebook – klik her.
* Tilmeld dig vort nyhedsbrev på forsiden.
* Avisen har fået ny mailadresse: info@randersidag.dk

Fmd. for Børn- og Skoleudvalget, Anders Buhl Christensen (V). Foto: RANDERSiDAG.dk