Kultur

Big Gumbo bringer sydstatsstemning til Randers med HP Lange i front

HP Lange, en velkendt skikkelse på blues- og folk-scenen i Danmark i mere end 30 år, vender tilbage til Randers med et spændende musikalsk projekt. Torsdag den 19. september præsenterer Folkemusik i Randers ham sammen med bandet Big Gumbo til foreningens anden koncert i september. Koncerten finder sted på Turbinen, hvor HP Lange tidligere har optrådt for sit trofaste publikum.

Big Gumbo bringer sydstatsstemning til Randers med HP Lange i front
Pressefoto HP LANGE & BIG GUMBO
Benedikte Jensen
Af Benedikte Jensen 16. september 2024

Med adskillige priser og tre Danish Music Awards i bagagen, er HP Lange en af de mest anerkendte bluesmusikere i landet. Hans musik er dybt forankret i den amerikanske blues-tradition, men med Big Gumbo tilføjer han elementer fra cajun og mountain music, hvilket giver en unik og medrivende lyd. Bandets navn, Big Gumbo, henviser til den klassiske ret fra de amerikanske sydstater, hvor man blander ingredienser efter smag – en passende metafor for deres musikalske stil, der kombinerer blues med fiddle, banjo og andre folkemusikalske elementer.

Sammen med HP Lange på guitar, banjo og sang står JK Dam Pedersen på trommer, Dave Stevens på bas, og Niels Bonefaas på fiddle og banjo. Publikum kan se frem til en aften fyldt med energisk og autentisk musik, der vækker minder om de amerikanske sydstaters rige musiktraditioner.

Billetter til koncerten kan købes via Folkemusik i Randers’ hjemmeside eller på Værket. Det bliver uden tvivl en uforglemmelig aften for blues- og folkemusikelskere i Randers.