Sport
Randers Cimbria hyldet på rådhuset: Pokalmestre fejret med fans på torvet
Tirsdag 3. februar blev basketballklubben officielt fejret i Rådhussalen – og bagefter fortsatte festen på Rådhustorvet med autografer og hotdogs
Randers Cimbria blev tirsdag den 3. februar 2026 fejret i de helt officielle rammer, da Randers Kommune hyldede klubben som pokalmestre for andet år i træk. Fejringen foregik i Rådhussalen på Det Gl. Rådhus, mens fans samtidig var mødt frem på Rådhustorvet for at tage del i festlighederne.
Markeringen kom blot få uger efter, at Randers Cimbria også blev hædret som Årets Sportsnavn 2025 ved Randers Kommunes sportsfejring.
Ankom med pokalen til torvet
Spillere, trænere og stab ankom omkring kl. 16.20 til Rådhustorvet med pokalen, inden det officielle program fortsatte indenfor.
I byrådssalen bød borgmester Rosa Lykke Yde velkommen sammen med viceborgmester Niels Jørgen Thomsen, og der blev overrakt gaver til både spillere og ledelse.
“Kæmpestort og hjerteligt tillykke til alle i Randers Cimbria – spillere, trænere, ledelse, bestyrelse og hele organisationen bag klubben. Tillykke med titlen som pokalmestre for andet år i træk. Det er resultatet af hårdt arbejde, stort talent, langsigtet engagement og en fælles ambition,” sagde Rosa Lykke Yde.
Læs også:
Dramatisk finale afgjort i forlænget spilletid
Randers Cimbria sikrede sig pokaltitlen efter en dramatisk finale mod Team FOG Næstved. Kampen blev først afgjort i forlænget spilletid, hvor Randers Cimbria vandt 101-98.
Med sejren løftede klubben pokalen for andet år i træk og fortsatte en stærk periode for basketballen i Randers.
Ros for fællesskab og inklusion
Borgmesteren fremhævede ved fejringen, at klubben ikke kun skaber resultater på banen, men også gør en forskel udenfor.
“Denne fejring handler ikke alene om, at I vandt for andet år i træk, men også om måden, I gør det på. I gør en stor forskel for rigtig mange. I har ungdomsprogrammer, kørestols-basket og inkluderende fællesskaber for alle. Når elite og fællesskab på den måde går hånd i hånd, bliver det magisk”, fortsatte. Rosa Lykke Yde,
Autografer, hotdogs og slikposer til børnene
Fejringen i Rådhussalen sluttede med et fælles foto af holdet sammen med borgmester og viceborgmester. Efter den officielle ceremoni vendte holdet tilbage til Rådhustorvet, hvor fansene kunne hilse på spillerne, få autografer og fejre pokaltriumfen tæt på.
Randers Cimbria havde sørget for hotdogs samt et glas øl eller vand, og til børnene var der små slikposer – noget, der var med til at skabe en festlig og uformel stemning på torvet.
Læs også: