Debat

Demokratidagen i Arena Randers: De unge sætter dagsordenen

Over 2.000 studerende samles til debat om fremtiden med nogle af landets markante stemmer

Søren Greve
Af Søren Greve 5. november 2025

Mandag den 10. november 2025 bliver Arena Randers fyldt med energi, holdninger og visioner, når mere end 2.000 studerende fra byens ungdomsuddannelser samles til den første udgave af Demokratidagen.

For første gang mødes unge fra Randers’ gymnasier og andre uddannelsesinstitutioner til en hel dag med dialog, debat og fremtidsperspektiver – et nyt initiativ, der sætter unges stemme i centrum.

Markante profiler på scenen

På scenen står nogle af landets mest kendte politikere og debattører:
Alex Vanopslagh, Martin Lidegaard, Lars Løkke, Pia Olsen Dyhr, Emma Holten, Vincent Hendricks – og Clement Kjersgaard, der samtidig er dagens ordstyrer og programansvarlige.

Fra klokken 10.00 til 15.30 er det de unge selv, der sætter dagsordenen. De stiller spørgsmålene, udfordrer oplægsholderne og diskuterer fremtiden for Randers, Danmark ogverden.

Demokratiet i centrum

Direktør for Arena Randers, Morten Arnesen, glæder sig over den nye tradition:

– “Det her bliver en fast begivenhed i byens kalender – med fokus på fremtiden og den forandring, de unge selv efterlyser.”

Demokratidagen skal være et samlingspunkt for nysgerrighed, samtale og engagement, hvor unge får mulighed for at præge samfundsdebatten.

Samarbejde med RÆSON

Bag initiativet står Arena Randers, Clement Kjersgaard og nyhedsmagasinet RÆSON, der siden 2002 har sat fokus på politisk debat og formidling. Arrangementet finder sted i Arena 1 fra kl. 9.15 til 15.30, og er begyndelsen på et nyt kapitel i Randers – et, hvor de unge stemmer står forrest, og hvor demokratiets rammer udfordres og gentænkes.