Nyheder

Flere hunde bliver ramt i trafikken: Husk lys og reflekser på gåturen

Dyrenes Beskyttelse advarer om stigende antal påkørsler i vintermørket

Søren Greve
Af Søren Greve 24. oktober 2025

Når mørket falder tidligere på dagen, og morgenerne stadig er sorte, bliver gåturen med hunden en potentiel fare. Dyrenes Beskyttelse oplever hvert år en markant stigning i antallet af hunde, der bliver ramt af biler i vintermånederne – og udviklingen er allerede tydelig i år.

Flere ulykker i de mørke måneder

Hos Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral 1812 bliver der registreret langt flere hundepåkørsler i efterårs- og vinterperioden end resten af året. I 2024 modtog vagtcentralen 168 opkald om hunde, der var blevet ramt af biler, og over en tredjedel af dem fandt sted fra oktober til december.

I år har der allerede været 106 registrerede hundepåkørsler landet over, og særligt tre regioner skiller sig ud. Region Syddanmark og Region Hovedstaden topper listen med henholdsvis 33 og 27 sager, mens Region Midtjylland følger efter med 23.

Ifølge Dyrenes Beskyttelse dækker tallene både bynære og landlige områder – ofte i de mørke morgener og aftentimer, hvor både bilister og hundeejere har svært ved at orientere sig.

“Hver eneste sag er en påmindelse”

Hver eneste sag er en påmindelse om, hvor hurtigt en gåtur kan gå galt, når vi ikke tager de rigtige forbehold, siger Jens Jokumsen, familiedyrschef hos Dyrenes Beskyttelse.

Han understreger, at mange af ulykkerne skyldes manglende synlighed:

Hundene bliver ofte overset, fordi bilernes lygter spejler sig i de våde veje, og mørket sluger alt, der ikke lyser tilbage. En hund, der bevæger sig tæt på vejkanten, kan forsvinde ud af bilistens synsfelt på et øjeblik. Uden reflekser eller lys bliver de nærmest usynlige – og det kan få tragiske konsekvenser, forklarer han.

Små tiltag kan redde liv

Dyrenes Beskyttelse opfordrer alle hundeejere til at gøre både sig selv og hunden synlige, når de færdes i trafikken.
Det er vigtigt at sørge for, at hunden har reflekser eller lys på, når man går tur i skumringen og efter mørkets frembrud. Det kan være et reflekshalsbånd, en refleksvest eller en lille lampe. Mange tror, at gadelys er nok, men i praksis kan hunden stadig være næsten usynlig, indtil det er for sent, siger Jens Jokumsen.

Han tilføjer, at ejeren også bør bruge reflekser eller en refleksvest, så bilister får øje på både hund og menneske i god tid.

Hold fokus på hunden

Dyrenes Beskyttelse minder desuden om, at det ikke kun handler om lys, men også om opmærksomhed. Mange lufter hund, mens de kigger på telefonen – og det kan have alvorlige konsekvenser.

Når en hund får øje på en kat eller en ræv, reagerer den instinktivt. Er snoren lang, og ejeren uopmærksom, kan den nå ud på vejen, før man når at reagere. Det er særligt farligt her i vintermånederne, hvor mørket falder tidligt, fortæller Jens Jokumsen.

Derfor anbefaler Dyrenes Beskyttelse, at man bruger en almindelig snor i stedet for en flexline og holder øjnene på hunden i stedet for på skærmen.

Fakta: Gode råd til sikre gåture

  • Brug reflekshalsbånd, refleksvest eller en lampe på hunden.
  • Husk reflekser på dig selv – især hvis du har mørkt tøj på.
  • Gå i venstre side af vejen med hunden væk fra trafikken.
  • Brug kort snor – også hvor du normalt lader hunden gå løs.
  • Læg telefonen væk og hold øje med din hund.