Nyheder
Dagens vejr Efterårstung torsdag – regnen vender tilbage
Efter en stille nat med tåge flere steder vågner borgerne torsdag op til en dag, der byder på klassisk efterårsvejr. Det begynder roligt, men regnen er på vej fra sydvest og vil brede sig til hele området i løbet af dagen.
Natten byder på tåge og milde temperaturer
I løbet af natten til torsdag forbliver vejret for det meste tørt, men mange steder kan tågen trække ind og gøre sig gældende frem mod morgenstunden. Temperaturen falder til mellem 5 og 10 grader, og vinden holder sig svag til jævn fra syd og sydvest. Hen mod morgen drejer vinden til sydøst og øst.
Læs også:
Regn fra sydvest midt på dagen
Torsdag formiddag kan tågen fortsat ligge tæt i dele af området, men den ventes gradvist at lette. Herefter trækker skyerne for alvor sammen, og fra omkring middagstid kommer regnen fra sydvest. Temperaturen stiger til mellem 10 og 14 grader.
Vinden tager til i styrke
Samtidig tiltager vinden og bliver jævn til frisk fra øst og sydøst. Ved kysterne kan der i perioder opstå hård vind eller kuling.
Kilde: Kilde: Danmarks Meteorologiske Institut (DMI)
Læs også: