Nyheder

Dagens vejr: Blæst, sol og enkelte byger præger vejret i dag

Onsdag den 17. september 2025 byder på et omskifteligt vejr, hvor både sol og regn gør sig gældende. Dagen bliver præget af en frisk vind fra vest, og mange steder kan se frem til en blanding af solstrejf og gråvejr.

Dinny Eriksen
Af Dinny Eriksen 17. september 2025

Sol med afbrydelser af byger

Ifølge vejrudsigten vil dagen give “lidt eller nogen sol, men også byger.” Det betyder, at perioder med klart vejr kan blive afløst af regn, især i de vestlige egne, hvor skyerne først trækker ind.

Temperaturen holder sig moderat

Varmen topper i dag ved temperature op til 18 grader. Det er et niveau, der svarer til et typisk septembervejr, hvor det hverken bliver koldt eller varmt, men behageligt, så længe man holder sig i læ for vinden.

Vinden får ekstra styrke ved kysterne

Dagens mest markante træk bliver vinden. Prognosen lyder på let til frisk vind omkring vest, ved kysterne stedvis hård vind, med risiko for kraftige vindstød, sidst på dagen noget aftagende vind. Det kan få betydning for trafikken, særligt på udsatte broer og færgeruter, hvor vinden mærkes mest.

Kilde: DMI