Familie

Cyklistforbundet lancerer gratis cykellege til landets SFO’er

Et nyt initiativ fra Cyklistforbundet skal få flere børn til at hoppe i sadlen. Tilbuddet, som har fået navnet Cykelglad SFO, giver landets skolefritidsordninger gratis materialer med sjove cykellege. Formålet er at styrke børns evner på cykel og skabe en glæde, der kan følge dem resten af livet.

Dinny Eriksen
Af Dinny Eriksen 15. september 2025

Aktiviteterne spænder fra trafikbanko og ringridning til stopdans – alt sammen på cykel. Legene er udviklet, så børnene både udfordres motorisk og samtidig får større tryghed i trafikken.

Et stærkt fundament

Direktør i Cyklistforbundet, Kenneth Øhrberg Krag, ser store perspektiver i at satse på netop SFO’erne:

”Vi er meget glade for, at vi nu kan tilbyde gratis materialer til pædagoger og børn i den alder. Landets SFO’er udgør en spændende arena for cykelfremme blandt børn: Her kan vi nå indskolingseleverne – den aldersgruppe, hvor der er størst potentiale for at styrke børns cykelfærdigheder og lægge et fundament for, at de cykler til skole og for livslang cykling,” siger han.

Tilbuddet rummer blandt andet seks instruktionsvideoer, der viser, hvordan cykellege kan bruges i praksis.

Færre børn cykler

Baggrunden for projektet er en tydelig tendens: færre børn cykler selv. Ifølge Cyklistforbundets undersøgelse Børns Cykelvaner fra 2022 er andelen af forældre, der vurderer, at deres børn kan cykle til skole uden ledsager, faldet fra 93 procent i 2014 til 84 procent i 2022. Samtidig svarer 51 procent af forældrene, at de ønsker, at deres børn cykler i hverdagen. Undersøgelsen peger også på, at både indkomst og uddannelsesniveau hos forældrene har indflydelse på, hvor meget børn cykler.

”Cykelglad SFO spiller sammen med vores skolekampagne, Alle Børn Cykler, og vores børnehavekampagne, Vi Kan Cykle!. Det handler om at gøre alt, hvad vi kan, for at børnene lærer at cykle og bliver trygge og glade for det, og at forældrene bliver trygge ved, at de kan sende deres børn ud på skolevejen. Vi giver nu pædagogerne i SFO’erne nogle gode redskaber, som de kan bruge i hverdagen,” siger Kenneth Øhrberg Krag.

Glæden ved fællesskabet

Også blandt pædagoger er der begejstring for projektet. På Tylstrup Skole har Anders Stenstrup Rønnest allerede erfaring med cykellege i SFO’en:

”Når vi sætter os på cyklerne, skaber det bare et fællesskab med det samme, og det er fedt at se, når børnene lærer noget nyt på cyklen. De bliver stolte over, at de mestrer det,” fortæller han.

Sådan fungerer Cykelglad SFO

Materialet er gratis og tilgængeligt for alle SFO’er og fritidstilbud. Det består af seks cykellege, et nyt didaktisk værktøj kaldet Cykellegehjulet samt vejledning til, hvordan cykelleg kan bruges pædagogisk i hverdagen. Alt er let at gå til med korte videoer og simple beskrivelser.

Mere information findes på Cyklistforbundets hjemmeside, hvor man også kan se en introduktionsvideo med en af forbundets cykellegekonsulenter.