Klik venligst
--Klik venligst-

Del på Facebook   Print siden

Spurtstærke drenge

Mandag 24. september 2018 kl. 11:00

Spurtstærke drenge
Frederik Dupont Hougaard viste meget stor styrke og talent.
Lørdag deltog rytterne fra Randers Cykleklub af 1910 i Horsens AC’s AGU landevejsløb på en meget kuperet rute i området ved Yding Skovhøj og Ejer Bavnehøj.

Det kølige efterårsvejr krydret med byger og en del blæst gjorde løbet til en barsk og hård omgang, og flere måtte desværre udgå på grund af styrt eller defekter.

Randers Cykleklubs ryttere i børnerækkerne gjorde det igen rigtig flot, og det blev til meget flotte spurtsejre i både U15 og U13 drengeklassen, hvor Christopher Johansson og Frederik Dupont Hougaard viste meget stor styrke og talent, da de begge blev suveræne vindere af deres aldersgrupper.

I U13 pigeklassen kom Julie Alberte Schmidt ind på en flot 2. plads.

Hos de lidt ældre RC1910 ryttere blev der vist fornem kørsel af Frederik Søndergaard Knudsen i C-klassen, hvor han i størstedelen af løbet var meget aktiv, og med i udbrud. Frederik sluttede på en 5. plads.

I Veteran H40 klassen hentede Brian Christensen præmie som nr. 9, og i Veteran H50 sluttede Henrik Thegen på en 10. plads.

RC1910’s U17 landsholdsrytter Mads-Emil Dupont Hougaard var desværre en af de ryttere, der blev ramt af styrt, og det kostede ham en brækket finger, og dermed kommer han ikke med, når sæsonens to sidste landevejsløb køres i næste weekend i Tønder og Sønderborg.

Udvalgte resultater fra løbet i Horsens

A-klassen – 141 km:
1.Rasmus Guldhammer, Team Waoo, 3.31.36
17. Mikkel Beck Olsen, Team Aura Energi, 3.38.40

C-klassen 94 km:
5. Frederik Søndergaard Knudsen, Randers Cykleklub af 1910, 2.32.21

Veteran H40 klassen – 94 km:
9. Brian Christensen, Randers Cykleklub af 1910, 2.36.34

Veteran H50 klassen 70,5 km:
10. Henrik Thegen, Randers Cykleklub af 1910, 2.01.45

U17 klassen – 70,5 km:
27. Malte Ballegaard, Randers Cykleklub af 1910, 2.17.18

U15 klassen – 47 km:
1. Christopher Johansson, Randers Cykleklub af 1910, 1.28.45

U13 klassen – 24 km:
1.Frederik Dupont Hougaard, Randers Cykleklub af 1910, 45.00
25. Marius Engelbrecht Linde, Randers Cykleklub af 1910, 55.27
28. Andreas Overgaard van den Hoorn, Randers Cykleklub af 1910, 59.02

U13P klassen – 24 km:
2. Julie Alberte Thinggaard Schmidt, Randers Cykleklub af 1910, 1.01.47

* Giv RANDERSiDAG en 'synes godt om' på Facebook - klik her.
* Tilmeld dig vort nyhedsbrev.



Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Kommentar:
 
Navn:
 
Indtast
bogstaverne:
ÆØÅ
  - dette er for at undgå spam.

© Copyright 2019 RANDERSiDAG.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

-
Sport

TeamGym DM og Forbundsmesterskaber
TeamGym DM og Forbundsmesterskaber
Sport
Randers gymnastiske Forening (RgF) er sidst på ugen sammen med GymDanmark vært ved DM for efterskolehold og Forbundsmesterskaberne for juniorhold i disciplinen TeamGym.
2,8 millioner til talentarbejde i Randers frem mod 2023
2,8 millioner til talentarbejde i Randers frem mod 2023
Sport
Onsdag eftermiddag den 22. maj vedtog et enigt sundheds-, idræts- og kulturudvalg at godkende en ny aftale mellem Team Danmark og Randers Kommune.
Sisters point støtter HIKC
Sisters point støtter HIKC
Sport
Hornbæk Idræt & KulturCenter er blevet begunstiget med endnu en bronzesponsor.
Nye golfspillere på Mors Dag
Nye golfspillere på Mors Dag
Sport
Golfklubben havde lavet et arrangement i søndags.
Danmarks største fodboldlinje indgår samarbejde med Randers FC
Danmarks største fodboldlinje indgår samarbejde med Randers FC
Sport
Spillere fra superligaklubben Randers FC bliver gæstetrænere for eleverne på Fodboldlinjen Randers, efter et nyt samarbejde ser dagens lys.
Linedance guldmedajle
Linedance guldmedajle
Sport
I weekenden deltog tre dansere fra Real LineDance i Randers, i mesterskabet Benelux Open i Belgien.
Randers Cykleklub af 1910 ugen der gik
Randers Cykleklub af 1910 ugen der gik
Sport
Lørdag blev Agro Top landevejsløbet afviklet ved Skive.
Johan og Jonathan skyder Gudenåløbet i gang
Johan og Jonathan skyder Gudenåløbet i gang
Sport
Søndag den 2. juni ruller Danmarks smukkeste cykelløb, Gudenåløbet, for syvende gang.
Endnu et boksebrag i Randers
Endnu et boksebrag i Randers
Sport
Jeppe Morell kæmper mod den finsk-cubanske topbokser Dayron Lester om IBF Baltic-titlen
Prøv parkour og skateboard på Gadeidrættens Dag
Prøv parkour og skateboard på Gadeidrættens Dag
Sport
Lørdag den 25. maj er der Gadeidrættens Dag i Randers.
Klik venligst


Klik venligst
Klik venligst
Regionale, Nationale og Internationale nyheder
Nyhedsbrev
E-mail adresse:

Tilmeld
Frameld