Klik venligst
Klik venligst---

Del på Facebook   Print siden

Mogensen øverst på skamlen

Fredag 7. september 2018 kl. 09:00

Mogensen øverst på skamlen
Ejnar Mogensen, Randers Cykleklub af 1910 - vinder af Veteran H60 klassen.
Randers Cykleklub af 1910’s ryttere har været til start i landevejsløb i Hedensted og Brædstrup. De kom hjem med flotte resultater.

RC 1910 rytterne kørte mange præmier og top 10 placeringer hjem. Bedst gik det for Ejnar Mogensen i Veteran H60 klassen, hvor han kom øverst på podiet med en flot sejr, og i Brædstrup kørte han en 3. plads hjem.

I U13 drengeklassen viste Frederik Dupont Hougaard igen stor styrke, og det blev til en 3. og 4. plads.

I U11 drengeklassen hentede Julian Lionett Madsen præmie som nr. 4 i løbet ved Hedensted.

Brian Christensen kørte et af sine første løb i Veteran H40, og viste stærk kørsel, da han besatte løbets 3. plads på den kuperede rute ved Brædstrup.

Resultater fra Hedensted, lørdag

C-klassen – 100,2 km:
20. Frederik Søndergaard Knudsen, Randers Cykleklub af 1910, 2.31.54

D-klassen – 66,8 km:
8. Frederik Precht dornonville de la Cour, Randers Cykleklub af 1910, 1.40.34

Veteran H40 klassen – 83,5 km:
8. Lars Ole Markvardsen, Randers Cykleklub af 1910, 2.03.01
13. Michael Jensen, Randers Cykleklub af 1910, s.t.
16. Karsten Kousgaard, Randers Cykleklub af 1910, s.t.
21. Brian Christensen, Randers Cykleklub af 1910, s.t.

Veteran H60 klassen – 66,8 km:
3. Ejnar Mogensen, Randers Cykleklub af 1910, 1.51.17

Junior U19 klassen – 100,2 km:
17. Jacob Hessellund Eriksen, Randers Cykleklub af 1910, 2.27.02

Ungdom U17 klassen – 66,8 km:
8. Mads-Emil Dupont Hougaard, Randers Cykleklub af 1910, 1.41.12

Børn U15 klassen – 43,3 km:
8. Christopher Johansson, Randers Cykleklub af 1910, 1.18.49

Børn U13 klassen – 28,9 km:
4. Frederik Dupont Hougaard, Randers Cykleklub af 1910, 55.09
11. Marius Engelbrecht Linde, Randers Cykleklub af 1910, 55.16

Børn U11 klassen – 14,4 km:
4. Julian Lionett Madsen, Randers Cykleklub af 1910, 29.06

---

Resultater fra Brædstrup, søndag

C-klassen – 94,5 km:
12. Frederik Søndergaard Knudsen, Randers Cykleklub af 1910, 2.24.46

Veteran H40 klassen – 94,5 km:
3. Brian Christensen, Randers Cykleklub af 1910, 2.24.49
8. Karsten Kousgaard, Randers Cykleklub af 1910, 2.25.04
19. Michael Jensen, Randers Cykleklub af 1910, 2.28.18

Veteran H50 klassen – 75,6 km:
8. Jesper Christiansen, Randers Cykleklub af 1910, 2.04.06

Veteran H60 klassen – 75,6 km:
1. Ejnar Mogensen, Randers Cykleklub af 1910, 2.11.58

Ungdom U17 klassen – 75,6 km:
13. Mads-Emil Dupont Hougaard, Randers Cykleklub af 1910, 1.59.57

Børn U13 klassen – 22,2 km:
2. Frederik Dupont Hougaard, Randers Cykleklub af 1910, 40.37
13. Marius Engelbrecht Linde, Randers Cykleklub af 1910, 44.30
15. Andreas Overgaard van den Hoorn, Randers Cykleklub af 1910, 47.44

* Giv RANDERSiDAG en 'synes godt om' på Facebook - klik her.
* Tilmeld dig vort nyhedsbrev.


Ejnar Mogensen, Randers Cykleklub af 1910 - vinder af Veteran H60 klassen.

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Kommentar:
 
Navn:
 
Indtast
bogstaverne:
ÆØÅ
  - dette er for at undgå spam.

© Copyright 2019 RANDERSiDAG.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

-
Sport

TeamGym DM og Forbundsmesterskaber
TeamGym DM og Forbundsmesterskaber
Sport
Randers gymnastiske Forening (RgF) er sidst på ugen sammen med GymDanmark vært ved DM for efterskolehold og Forbundsmesterskaberne for juniorhold i disciplinen TeamGym.
2,8 millioner til talentarbejde i Randers frem mod 2023
2,8 millioner til talentarbejde i Randers frem mod 2023
Sport
Onsdag eftermiddag den 22. maj vedtog et enigt sundheds-, idræts- og kulturudvalg at godkende en ny aftale mellem Team Danmark og Randers Kommune.
Sisters point støtter HIKC
Sisters point støtter HIKC
Sport
Hornbæk Idræt & KulturCenter er blevet begunstiget med endnu en bronzesponsor.
Nye golfspillere på Mors Dag
Nye golfspillere på Mors Dag
Sport
Golfklubben havde lavet et arrangement i søndags.
Danmarks største fodboldlinje indgår samarbejde med Randers FC
Danmarks største fodboldlinje indgår samarbejde med Randers FC
Sport
Spillere fra superligaklubben Randers FC bliver gæstetrænere for eleverne på Fodboldlinjen Randers, efter et nyt samarbejde ser dagens lys.
Linedance guldmedajle
Linedance guldmedajle
Sport
I weekenden deltog tre dansere fra Real LineDance i Randers, i mesterskabet Benelux Open i Belgien.
Randers Cykleklub af 1910 ugen der gik
Randers Cykleklub af 1910 ugen der gik
Sport
Lørdag blev Agro Top landevejsløbet afviklet ved Skive.
Johan og Jonathan skyder Gudenåløbet i gang
Johan og Jonathan skyder Gudenåløbet i gang
Sport
Søndag den 2. juni ruller Danmarks smukkeste cykelløb, Gudenåløbet, for syvende gang.
Endnu et boksebrag i Randers
Endnu et boksebrag i Randers
Sport
Jeppe Morell kæmper mod den finsk-cubanske topbokser Dayron Lester om IBF Baltic-titlen
Prøv parkour og skateboard på Gadeidrættens Dag
Prøv parkour og skateboard på Gadeidrættens Dag
Sport
Lørdag den 25. maj er der Gadeidrættens Dag i Randers.
Klik venligst


Klik venligst
Klik venligst
Regionale, Nationale og Internationale nyheder
Nyhedsbrev
E-mail adresse:

Tilmeld
Frameld